CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 31
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 31
???????
CITY PEOPLE
Наталія Сумська: «Моє життя - гра»
CITY SOCIETY
Деревяна церква: останній подзвін
Микола Ільницький: «У кожного часу свої герої»
CITY STUDY
«Болонська система - це прагматика дії»
Формула національної освіти
Бути чи не бути тим, ким ми не є?
CITY HISTORY
Осередок духовності
Холмська Богородиця
???? ??????
Мармурова межа батьківщини
Математика кохання
Високий лад душі
CITY ART
Сонячна палітра в акварелях
Дари забутих богів
«Стриже Дувірак картини»
CITY ART
Без зорепаду та скандалів пройшов 57-й міжнародний фестиваль Берлінаре
Юний барабанщик
CITY LIBRARY
Андрій Бондар: «Я хотів би писати епічну поезію і ліричну прозу»
???? ??? CITY
???????:
N3(31) Березень 2007     ???? ??????: Математика кохання
??? ? ???????
CITY HISTORY
Осередок духовності

Колегія єзуїтів

На одній із сторін майдану розташований найстаріший у місті навчальний заклад — будинок колегії єзуїтів. Ця пам’ятка архітектури у плані є витягнутим прямокутником. Головний фасад вирішений у формах класицизму. Вікна і двері обрамлені наличниками, а на другому поверсі — прямокутними підвіконними нішами. Північний і західний фасади без декору.
— На початку 1715 року у тодішньому Станіславові поселився духівник воєводи Йосифа Потоцького польський єзуїт Томаш Зеленський, щоб заснувати тут колегію, — розповідає старший науковий працівник Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею Уляна Головчанська. — Вже у вересні наступного року було урочисто відкрито два найнижчі класи — граматики і синтакси, ще через рік — піїтики та риторики, а в 1718 році — дворічні класи філософії. Всього навчалось близько двохсот учнів. Спочатку уроки проводились у дерев’яному будинку. Йосиф Потоцький матеріально підтримав орден єзуїтів та їх колегію, подарувавши чималу суму грошей. У 1744 році будівництво колегії завершилося, за парти сіло чотириста учнів.
Після ліквідації ордену єзуїтів австрійським урядом через тридцять років у приміщенні колегії відкрили державну гімназію. З середини ХІХ століття вона стала восьмикласною. Архівні документи свідчать зокрема, що в 1855 році тут навчалося 308 учнів, з них 168 українців, 108 поляків, решта — євреї і німці. Так, у XIX — на початку XX століття тут вчилися вірменський історик і фольклорист Садок Баронч, відомий польський поет доби просвітництва Францішек Карпінський, видатний український письменник, один з організаторів «Руської трійці» Іван Вагилевич, поет-романтик і просвітитель Антін Могильницький, вчений і громадсько-політичний діяч Остап Терлецький, фольклорист та етнограф Володимир Гнатюк, літературний критик Денис Лукіянович, письменник, член «Молодої музи» Михайло Яцків.
У 1919 році гімназія стала польською. З 1935 року після смерті Юзефа Пілсудського вона носила прізвище цього державного діяча. Із встановленням у 1939 році радянської влади впродовж трьох років діяла як середня школа, а з 1945 року і донині — це морфологічний корпус медичного університету. Він упритул прилягає до колишнього костелу єзуїтів — сьогодні це

Катедральний собор Святого Воскресіння

Як свідчить історична хроніка, будівництво цього храму розпочалося у 1720-му і завершилося через дев’ять років. Однак коли у новобудові почалися служби Божі, виявилося, що через брак коштів та поспіх у роботі стіни дали тріщини, а тому через аварійний стан у 1752 році споруду довелося розібрати. Наступного року було розпочато нове будівництво, яке тривало десять років.
Собор є витвором австро-баварської архітектурної школи, тож вирізняється чіткою композицією основних об’ємів, пропорційністю, стриманістю пластичної обробки стін. В усьому цьому явно простежуються риси класицизму.  За словами відомого дослідника сакрального мистецтва професора Дмитра Степовика, неабиякий інтерес викликає внутрішнє художнє оформлення інтер’єру, в якому встановлений великий п’ятиярусний іконостас. Ікони і настінні розписи відзначаються високомистецьким живописом. Ефектну декорацію інтер’єру доповнює барочна скульптура головного вівтаря, де в експресивних позах розташовані фігури ангелів, святих і апостолів.
Близько трьохсот років існує церква Святого Воскресіння в місті Івано-Франківську. І за цей період вона вписала яскраві сторінки в літопис українського населення спочатку села Заболоття, а потім — міста Станіславова. Старовинна церква горнула до себе правовірних парафіян як у час, коли вона стала матірною та парафіяльною і розміщувалась у католицькому костелі, так і тоді, коли вона, з утворенням Станіславівської греко-католицької єпархії, отримала статус собору. Хоч змінювалися внутрішні інтер’єри церкви відповідно до її статусу (з католицького костелу до святині греко-католиків), та вона стала основним форпостом духовного збагачення українських містян.
У часи окупації іноземними державами соборний храм став островом нашої вірності і відданості Вселенській Церкві та національним традиціям, що збагачували нашу духовність і вселяли віру у воскресіння України. Із проголошенням незалежності української держави Івано-Франківський Катедральний собор Святого Воскресіння, як і інші собори України, залишається оплотом високої духовності і національної єдності. На цьому наголошує академік Володимир Грабовецький у книзі «Сторінки літопису Івано-Франківського Катедрального Собору Святого Воскресіння», присвяченій 2000-річчю Різдва Христового.
Навпроти Катедрального Собору Святого Воскресіння розташований

Костел Пресвятої Діви Марії

Це одна з найстаріших кам’яних пам’яток міста кінця XVII століття — зразок культової архітектури з деякими рисами ренесансу. У 1703 році в центрі міста було завершено будівництво родинного парафіяльного костелу Потоцьких, яке розпочали у 1670 році іноземні інженери-фортифікатори Франсуа Корассіні та Кароль Беное. Будівничі-архітектори бачили довершеність споруди у простоті, скромному оздобленні і доцільності. Як і інші пам’ятники архітектури стилю бароко, вона належить до типу тринефної базиліки. Підкреслення в споруді головного хрестово-купольного об’єму, пірамідальна композиція силуету, стриманість декору свідчать про те, що архітектурний задум авторів зумовлений принципами і прийомами, які властиві й українському зодчеству.
У 1721 році біля костелу звели дзвіницю, яка простояла понад два століття. Розібрали її в радянський період, у 1962 році. Автори проекту відбудови дзвіниці, зокрема архітектор Зіновій Соколовський, взяли за основу знімки 1933 року, а також збережені архітектурні обміри дзвіниці і результати розкопок її фундаменту. І в 2000 році до Дня Незалежності України цю пам’ятку було відновлено. Наступного року поблизу Катедрального собору постала скульптурна композиція «Богородиця в ротонді». Її автори — архітектор Остап Козак і скульптор Світлана Топоркова. Композиція стала окрасою майдану. Часто біля неї можна побачити людей, які моляться. І в будь-яку пору року до підніжжя скульптури лягають живі квіти.
У травні 1980 року в костелі після ремонту був відкритий обласний художній музей. За короткий час він перетворився на скарбницю українського мистецтва, в основу якої покладено сакральні пам’ятки Галичини. Крім постійних експозицій, у музеї систематично організовуються виставки картин, ікон і навіть ексклюзивних ялинкових прикрас, концерти духовної і камерної музики. Однією з останніх мистецьких акцій, за словами директора музею Михайла Дейнеги, стала презентація відреставрованих фахівцями Львівського художньо-реставраційного центру ікон ХVІІ-ХVІІІ століть під назвою «Повернення з небуття». Такі заходи сприяють піднесенню авторитету музею, спонукають жителів і гостей міста до постійних його відвідин.
На четвертій стороні майдану Шептицького в роки незалежності України споруджено ряд нових будинків. Перші поверхи займають державні і приватні установи та організації Івано-Франківська, на верхніх поверхах розміщені квартири.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  Холмська Богородиця
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: