CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 27
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 27
???????
???? ??????
Скрипка хоч куди козак
CITY SOCIETY
Місто-легенда
Марія Зубрицька: «Туристом у культурі бути не можна»
Нові архітектурні ритми: від класики до хард-року
CITY SOCIETY
Юрій Поліщук: орієнтація на місцевості
CITY SOCIETY
У серця закони, яких розум не знає
CITY STUDY
«HOSTEL» у нас і в них
CITY HISTORY
За друге життя
Гошівський монастир
CITY HISTORY
Таємниці, сховані в табакерках
CITY FAMILY
А-ля Люксембург
CITY FAMILY
Світові бандуристи
CITY ART
Перед словом стоїть, як на сповіді
У жінку на ім'я графіка я закоханий віддавна
CITYLIBRARY
«Українська мова - моє тіло»
???? ??? CITY
???????:
N10(27) Листопад 2006     ???? ??????: Скрипка хоч куди козак
??? ? ???????
CITY HISTORY
За друге життя

За архівними документами відновлюватимуться вежі, облаштовуватимуться музей, ресторан, готель із апартаментами, в яких могли б зупинятися делегації з Євросоюзу. Передбачається, що відкуплятимуть будиночки, споруджені поруч.
Друге життя для замку — це можливість постати над часом і над усім живим та сущим на землі.

Клевань — модель забутого міста

Клевань лежить прямо на шляху з Луцька до Києва, за якихось сорок кілометрів від обласного центру Волині. Не так просто знайти бодай якусь інформацію про це поселення, хоч у ньому ховається справжній дух старовини (треба тільки вміти його відчути) і збереглися деякі історичні пам’ятки (ранньобароковий Благовіщенський костел 1610 року, уніатська церква Різдва 1777 року, дзвіниця 1844 року). Досить скупі відомості про них зібрано у Рівненському обласному краєзнавчому музеї: у ньому порадили організувати наукову експедицію в Польщу. Виявляється, аж за Бугом вся інформація про зразки культової та оборонної архітектури Клеваня.

Містечко (нині селище на річці Стублі), як стверджують історики, існувало вже в ХІІ столітті під назвою Коливань. У письмових джерелах уперше згадується під 1458 роком як власність князя Михайла Чарторийського.
В «Історії України-Руси» Михайла Грушевського написано, що Клевань у XIV-XV століттях — взірець маленького міста. Тоді було «в нім шість різників, сім пекарок, п’ятнадцять шевців, п’ять кушнірів, стільки ж ковалів...»

У 1511 році Клевань не побоявся ув’язатися в судову суперечку з більш могутньою сусідньою Оликою. Ці міста не могли поділити між собою... часу проведення ярмарків. Великий князь литовський постановив, щоб «от сих часов пану Станиславу не казали есмо в его именью у Олыце торгу мети в неделю, а казали есмо ему торг мети во второк; а князь Федор маеть мети торг у именьи своем в Клевани в четверг».
Цікаво, що магнати Радзівіли, які розбудовували Олику, зазіхали на урочище Городище, де князі Чарторийські звели замок. У 1555 році суд остаточно розділив маєтності двох шляхетних родів. Отримавши магдебурзьке право 1654 pоку, Клевань збагатився рисами західноєвропейського устрою. У грамоті фіксувалося право міста користуватися печаткою із зображенням св. Михаїла, який виступав як його захисник. Герб символізував значення Клеваня як оборонного укріплення на шляху ворожих набігів. На печатці клеванського міщанського старости у XIX столітті був зображений герб Волині — хрест на щиті.

П’ятсотлітній бастіон

Замок постав у 1475 році на місці древнього городища на правому березі річки Стубла (його будівництво тривало до 1561 року). Трикутний мис, на підході до якого величезне болото створювало природну перешкоду, був досить зручним для оборонного укріплення. Довкола високого прибережного пагорба тут звели міцні кам’яні стіни, викопали глибокий рів, який наповнювався водою з річки.
Тоді ж по кутах змурували дві вежі. Цегляні стіни, прорізані бійницями, в деяких місцях досягали небаченої товщини — 3,8 метра! Третя вежа була дерев’яною.
Цегельні дво- та триповерхові приміщення з підвалами утворювали східну, північну й північно-західну сторони замку, замикалися із західної сторони вежею. Крайня східна частина укріплена трьома контрфорсами. На північному куті замку — в’їзна вежа з замковими воротами. Проїзд сюди перекривався напівциркульним склепінням.

Через глибокий рів був перекинутий чотириарковий міст на високих пілонах. Його прикрашали фрески. З опису замку 1609 року відомо, що головну оборонну функцію виконував західний кам’яний бастіон з влаштованим усередині уступом. Східна башта була меншою за висотою і використовувалася для зберігання пороху та гвинтівок.
Так склалося, що в жодній битві замок участі не брав. По суті, він був не дуже потрібним для виконання своєї найголовнішої ролі — оборонного укріплення.
У 1632 році у замок прийшли єзуїти, які влаштували у ньому свою колегію. Звідси їх вигнали в 1773 році, коли місцевість відійшла до Австрії.
Замок стояв пусткою аж до 1817 року — тоді князь Костянтин Чарторийський узявся за його перебудову. Східну стіну розібрали, а на її місці з’явилися два флігелі. Тут відкрили училище. А в 1834 році сюди з Луцька перевели гімназію.
У 1860 році Чарторийські продали свої маєтки російському царю Олександру ІІ. У 1915 році під час артилерійського обстрілу палац було зруйновано — не вціліли ані дах, ані вікна.
Пізніше хто тільки не намагався замок погнобити, знищити, пустити в непам’ять. А він стояв уперто, непохитно, не знав відчаю. І  наснажував простори високими зарядами своєї енергії, яка нагадує сонячне світло, що долинає з глибини віків.

Князі Чарторийські

Саме так: у Клевань приходять з минулого великі тіні й дають нам моральні та інтелектуальні уроки. Тут знаходиш ті необхідні виміри, які роблять князів Чарторийських постатями свого часу. Їхня діяльність пронизує всю історію цієї землі, є суттю її минулого.
На Правобережній Україні ця родина не мала рівних за багатством та політичним впливом, залишила по собі світлу і благородну пам’ять. Лише Потоцькі могли посперечатись у цьому відношенні з Чарторийськими — князі стали в ряд могутніх кланів Речі Посполитої, прийнявши католицьку віру. Вони довго зберігали свою могутність і при імператорському дворі в Петербурзі.

Ця можновладна українська аристократична сім’я походить від сина литовського князя Ольгерда-Коригелли. Вона досить рано прийшла на східноподільські землі. В середині XV століття Іван Чарторийський став членом Ради Свидригайла, який був у той час волинським удільним князем. Брат Івана Чарторийського Михайло, маршалок двору Свидригайла, в 1452 році одержав посаду брацлавського намісника (Брацлавщиною в козацьку добу називали території, що входять тепер до складу Вінницької, Київської, Житомирської, Черкаської областей, — Вінниця була адміністративним центром).
У 1610 році князь Єжи Чарторийський (він отримав освіту у віленських єзуїтів) завершив у Клевані будівництво Благовіщенського костелу, який є пам’ятником ранньобарокової культової архітектури. Цей храм прикрашав вівтарний образ пензля Карла Дольче — найвідомішого майстра болонської школи.
Син Єжи Чарторийського Миколай у 1655-1657 роках обіймав посаду подільського воєводи, а онук Михайло в 1658 році був призначений воєводою брацлавським.
Станіслав Костка представляв так звану лінію Чарторийських-Корецьких. Він одержав посаду ловчого Брацлавського воєводства і був обраний послом елекційного сейму 1733 року. Це його син Йожеф зробив Корець одним із найгарніших і найбільш промислових міст Волині, заснувавши меблеву та порцелянову фабрики, — на останньому підприємстві працювала майже тисяча робітників під керівництвом французьких майстрів Мезерів. Адам-Казимир з іншої гілки дому Чарторийських свого часу також був «генералом земель подільських».

Мовчання княжої спадщини

У замку я побачив щось подібне на колапс середньовічного світу. Це були нові руїни старих руїн. Спотикався об розтрощені камені, бите скло. Зосліпу ледве не налетів на якусь обшарпану «каптьорку», складену з радянської цегли. Очевидно, вона залишилася ще з того часу, коли тут лікували алкоголіків.
З потужних склепінь війнуло жаротою спаленої пустелі. Вони обкладені синіми та зеленими кахлевими плитками харківського заводу. Аж зводило шелепу. Назавжди втрачено фрески, якими прикрашався міст.
 
Кімнати колишньої фортеці... І тут усе розвалене, іржаве. Крізь вибиті шибки свище вітер. Напівзруйновані сходи, підлога, дах. Закіптюжені стіни свідчать про те, що тут була пожежа.
Я знетямлено блукав від одного приміщення до іншого, мовби шукаючи, де мовчання княжої спадщини не таке страшне, не таке безнадійне. Та враз мені перепинив дорогу якийсь турист:
— Ви туди не ходіть. Не дай, Боже, ще на голову щось обвалиться. Вважаю, що потрібно мордою протягнути тут усіх, хто залишив такий гіркий слід.
...Кілька чоловік (очевидно, «дикі» туристи) на замковому подвір’ї розливали у чарки коньяк.
— За що питимете? — запитала бабуся, яка збирала пляшки.
— За друге життя замку! — почулося у відповідь.
— Якщо така справа, то зачекайте. Зараз принесу вам на закуску огірочків, сала, картопельки. Пам’ять треба шанувати...
Фахівці Рівненського обласного управління архітектури і містобудування вважають, що на опорядження Клеванського замку потрібно десять мільйонів доларів. У довгострокову оренду його вже передали рівненській фірмі «Інвестжитлобуд». Її керівництво пообіцяло, що підготовка необхідних документів для створення комплексу займе рік, а робота щодо його відкриття завершиться впродовж трьох років.
Передбачаю сумніви скептиків: навряд чи Клевань після реконструкції замку стане центром комерційного туризму на Західній Україні. Ну, нехай і не стає... Значно важливе інше — ми побачимо нове втілення спадщини князів Чарторийських...

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  Гошівський монастир
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: