CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 22
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 22
???????
???? ??????
Володимир Гришко: «Мільйон у душі»
CITY PEOPLE
Ірина Мерлені:«Я на килимі жорстка»
CITY SOCIETY
«Срібний вовк» прийшов
344-й день народження
Лемки: роки і долі
CITY SOCIETY
Батьківщина, яку ми не знаємо
CITY HISTORY
Родинне гніздо Потоцьких
Острог: історія з легенд
CITY FAMILY
Ігри патріотів
CITY FAMILY
Сучасне міське зелене середовище
CITY FAMILY
Спортивна Каталонія: чотири стихії
CITY ART
Екстрім «Пікардійської терці»
Її величність фотографиня
CITY LIBRARY
Тимофій Гаврилів: «Подорожі фантазією важливіші для творчості, ніж подорожі географічним простором»
???? ??? CITY
???????:
N5(22) Травень 2006     ???? ??????: CITY PEOPLE
??? ? ???????
CITY SOCIETY
Лемки: роки і долі

   Лемки... Діти втраченої землі, вигнанці з прадідівської вітчизни. 60 років тому саме вони стали жертвами масової депортації, знаної як операція «Вісла». Нині їхній рідний край лежить у межах двох держав — Польщі та Словаччини. А вихідці з нього... По-різному склалися їхні долі. Все пережите не переповісти. От хіба що вдивишся в очі літніх чоловіків і жінок, у яких досі — незагоєний біль втрат, та піймаєш погляд їхніх онуків — сповнений юної віри в майбутнє. Лише тоді осягнеш ту відстань завбільшки з життя, яку подолало кілька поколінь лемків, наново здобувши своє місце у світі.

   Власне отак, пильно «спостерігаючи» мало знану етнічну групу через об’єктив фотокамери, збагнув її дух і культуру заслужений журналіст України, лауреат премії «Золоте перо» Роман Михайлович Фабрика. Шість років він збирав матеріали для омріяного видання, яке щойно вийшло друком. «Лемки: роки і долі» — саме так назвав автор свій фотоальбом, до якого увійшло 450 із понад 2000 тисяч світлин, зроблених на різноманітних мистецьких акціях, лемківських фестивалях. У центрі уваги журналіста, як завжди, — люди, які відроджують свою культуру, власноруч вписують славні сторінки в історію свого роду.

   Що для кожного з них — громадян незалежної України — означає вихід у світ такого видання, пояснює доцент Івано-Франківської медичної академії, голова Івано-Франківського обласного товариства «Лемківщина» Степан Криницький:
— Це для нас — ніби свято духовного Воскресіння. Адже понад п’ятдесят років після переселення лемків до СРСР про них майже ніхто не знав. У кращому випадку говорили: «Якісь мазури приїхали». В гіршому — називали зайдами, сміялися над нашою говіркою. Всяке було. Але люди, які раніше жили в Бескидах (від Сяну аж до Попраду), були навчені працювати й виживати у важких умовах. Ми не зайди. Ми мали свою землю, господарства, церкви, будинки «Просвіти». В оточенні польського населення ми століттями зберігали власні мову, культуру, релігію. І хоч були відгороджені від великої України горами й кордонами, почувалися українцями. На Лемківщині, як і тут, у Галичині, були села з такими ж назвами — Солотвино, Гута, Пороги, Боднарівка, Горлиця, Устя-Руське... Кажуть, існували вони там ще з IX-X століття. Із проголошенням незалежності України в людей з’явилась потреба згадати, хто ми є, чиї ми діти. Відчуваючи тугу за рідним краєм, лемки почали об’єднуватись у товариства. І вже невдовзі стали своїми силами проводити фестивалі. От на таких заходах Роман Фабрика і побачив характерні риси нашої етнічної групи — однієї з багатьох у державі. А який букет найкращий? Із барвистих польових квітів. Так само і в Україні: подоляни, покутяни, бойки, лемки, гуцули — чим більше таких різнобарвних квітів цвістиме в народі, тим багатший він і відоміший.

   Роман Фабрика зізнався:
— Я не лемко. Але хотів зробити для цих людей щось цінне, що залишилось би для них як пам’ятник, спомин, своєрідний оберіг. Їхня доля важка і трагічна. Цих людей, силоміць депортованих у Радянську Україну, було розселено на Луганщині, Донеччині, Полтавщині. Згодом вони самотужки переїхали на Тернопільщину, Львівщину, Івано-Франківщину. Та, досліджуючи наш край як репортер, я звернув увагу, що про гуцулів уже написано чимало. А про лемків? Регулярно проводяться гуцульські фестивалі. Однак лемківського на території нашої області не було досі. Словом, цим фотоальбомом я заповнив порожню інформаційну нішу. Тут вміщено карту Лемківщини, декілька лемківських пісень, навіть рецепти лемківських страв. Я вдячний всім, хто мені допомагав її створити, а особливо старшому братові Ярославу, який понад п’ятдесят років тому подарував мені свій фотоапарат. Відтоді й фотографую.

   Наразі фотоальбом вийшов невеличким накладом — 1000 примірників, з яких 500 уже розійшлися бібліотеками області. Та, вочевидь, цього замало. Бо вже на презентації фотоальбому стало зрозуміло: на всіх охочих поповнити ним свої книгозбірні цього видання не вистачить.

   Чому люди так його потребують, либонь, найкраще пояснив представник духовенства — отець Роман Паньків, пригадавши притчу про юнака, який потрапив до армії і служив сумлінно, аж доки не трапився незбагненний випадок. Будучи вартовим, він покинув свій пост, а отже — порушив присягу й постав перед військовим судом. На ньому допитувались у хлопця, що спонукало його до такого вчинку. Юнак зізнався: «Я довідався, що померла моя мама. Стояв на варті, розглядаючи її фотографію — світлий образ своєї матері, цілував його й заливався сльозами. І раптом здійнявся вітер і вирвав у мене з рук цю світлину та поніс у море. В ту мить я зрозумів: якщо не стрибну у хвилі й не дістану її, то ніколи більше не побачу свою матір! Тому я порушив наказ — пірнув у воду і ось...» Тремтячими руками юнак дістав з-за пазухи світлину своєї матері. Солдату простили його провину.
   Часточкою такої пам’яті про свою матір-Лемківщину вважають роботу Романа Фабрики вихідці з цього прекрасного краю і кажуть: «Сьогодні ми повертаємо собі те, що колись було відібрано у нашого народу. І нехай всі бачать, що лемки є. Лемки — живуть!»

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  «Срібний вовк» прийшов
  344-й день народження
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: