CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 21
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 21
???????
???? ??????
12 раундів з Віталієм Кличком
Влодко Кауфман: «Для мене мистецтво - хвороба, якої важко позбутись»
CITY SOCIETY
Академік з Прикарпаття
На крилах натхнення
CITY HISTORY
Слідами «Трьох білих Орлів»
CITY HISTORY
Серце старого Станіславова
CITY FAMILY
Кельн
Перлина Адріатики
CITY FAMILY
Чоловіче безпліддя
Мама для 87 дітей
CITY FAMILY
Зелена кімната нашої душі
CITY ART
Марія Корпанюк:«Життя для мене - це гра»
Райські «Небелиці» Гурістюка
У нас є все необхідне, аби духовно підкорити Європу
CITY ART
Парад Надій
Персонаж під знаком +
CITY LIBRARY
Василь Габор: «Жінки потребують любові»
???? ??? CITY
???????:
N4(21) Квітень 2006     ???? ??????: CITY PEOPLE
??? ? ???????
CITY SOCIETY
Академік з Прикарпаття

- Bаші праці свідчать про те, що досліджуєте в основному історію Західної України. Чому?
— З юнацьких років я захопився образом свого земляка, легендарного героя Карпат Олекси Довбуша. Слухав пісні, балади про нього, збирав легенди, оповідання, світлини. У народній творчості Довбуш поставав майже міфічною постаттю.

— І ви вирішили віднайти історичні документи, які б підтверджували його існування?
— Так, я почав вивчати матеріали, пов’язані з Довбушем. За порадою академіка Івана Крип’якевича я розшукав в архівах України, Польщі, Росії, Молдови, Угорщини понад сімдесят документів, зібрав понад тисячу експонатів з історії, художньої літератури, образотворчого мистецтва про життя легендарного героя.
З 1951 року почав писати статті, а вже в 1957-му у Львові опублікував першу свою книгу про Олексу, яку гуцули згодом назвали «Біблією Довбуша». В 1971 році встановлено перший пам’ятник Довбушу в урочищі Діброва у Печеніжині.
Життя опришка трагічно закінчилося на Косівщині. Цей факт знайшов підтвердження в матеріалах архівів Львова. Ніхто ж не знав, за яких обставин загинув Олекса і де поховане його тіло. У знайденому документі йшлося про те, що його важко поранив селянин Степан Дзвінчук, якого підкупили. Довбуша віднесли в ліс побратими Василь Байюрак та Павло Орфенюк. Вони його запитали про скарби. Довбуш відповів: «Земля цим буде користуватися, а не люди».
Тіло Довбуша відвезли в Коломию. У підвалі ратуші за наказом Потоцького його розрізали на 24 частини, які розвішали в містах і селах Прикарпаття. Це був єдиний випадок у світовій історії, коли українця катували таким чином. Цим самим Потоцький хотів зганьбити ім’я Олекси Довбуша. У пам’яті простого народу він залишився героєм, а серед гуцулів — святим.
У 1959 році кіностудія імені Довженка створила фільм «Олекса Довбуш». Зйомки проходили у Львові, в Карпатах, у замках, які завойовували опришківці. Я був консультантом цього фільму.
 
— В Івано-Франківську ви відкрили музей Довбуша.
— Так, це було у 1995 році. Музей розташований у будинку, який зведено у 1800 році (вулиця Гетьмана Мазепи, 1). Це одна з найстаріших цивільних споруд, яка збереглася з того часу.
Музей Довбуша розповідає про визвольну боротьбу опришків. Тут представлені художні твори митців, які відображають різні події з життя героя; численні документи, пов’язані з його діяльністю; речі, які належали самому Олексі Довбушу, в тому числі і топір, який нам удалося випадково знайти на хуторі в селищі, де він загинув.
Також у цьому будинку є кімната, в якій представлена історія Станіславова (сучасного Івано-Франківська). В ній можна побачити автентичні експонати, документи, схеми старовинного Івано-Франківська, висловлювання різних відомих діячів свого часу, які розкривають літопис міста. Цей музей також був відкритий з моєї ініціативи. Його основою стали речі, які я знайшов під час розкопок, що проводилися на території міста та в його околицях.

— Що це за речі?
— Залишки автентичних матеріалів із Станіславівської фортеці та побуту міщан ХVII-XVIII століть, фрагменти цегли, з якої споруджувалася фортеця, шматки керамічних кахель XVII-XVIII століть, металеві монети і медалі часів Речі Посполитої (ХVI століття) і Австро-Угорщини (XVIII-XIХ століть).
Крім того, тут можна побачити старовинні гравюри кріпосних селян ХVI століття у давніх селах Княгинині і Заболотті та ксерокопії старовинних гравюр побуту міщан, план Станіславівської фортеці 1792 року, складений за участю Артура Дреколєра, карту передмістя.
Унікальний експонат — фотокопія «Чорної книги» Станіславова, в якій відображені протоколи слідства, тортур та смертних вироків ув’язненим побратимам Олекси Довбуша (ці тортури велися перед шляхетським судом у міський ратуші). Сьогодні оригінали «Чорної книги» зберігаються під №1351/11 у відділі рукописів Львівської наукової бібліотеки НАН України у фонді Оссолінських.
Також тут експонуються автентичні оригінали печаток, невикористаний конверт з печаткою, на якій зображено родовий герб Потоцьких «Пилява» (кінець XVIII століття), та печатка міського магістрату 1730 року. Це найстаріші оригінали документів. Є й церковний «Часослов», надрукований у 1909 році, на дозволі друку якого стоять власноручний підпис митрополита Андрея Шептицького та печатка гербу його родоводу.

— Володимире Васильовичу, ви досліджували походження свого роду?
— Так, звичайно. Народився я у селищі Печеніжині на Коломийщині. Ріс у бідній сім‘ї. Батько був ткачем. Мої пращури були з княжого роду бояр, які володіли селом Грабовець у Богородчанському районі Івано-Франківської області. Наше прізвище пішло від назви села. Та оскільки не було королівських грамот та регалій, рід поступово змішався з простими селянами. Але збереглися пергамент та герб нашого роду, які передавалися з покоління в покоління.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  На крилах натхнення
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: