CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 19
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 19
???????
???? ??????
Леді Под
В гостях у CITY LiFE Лілія Покопаєва
CITY SOCIETY
Потрібні буква, цифра і нота
CITY SOCIETY
Силуети Львова руйнує не лише час...
Артур + Ванда = увічнена любов
Лучеськ Великий
CITY HISTORY
Палац колієвий
У Львові вежовий годинник працює з 1851 року
CITY FAMILY
Той, що танцює на цифрах
CITY FAMILY
Безпліддя лікує... любов до себе
CITY FAMILY
Весілля від Раїси Цапун
CITY FAMILY
Любіть собаку хоча б наполовину так, як вона любить вас!
CITY FAMILY
Балаклава
CITY ART
Світ на перехресті
На острові Олега Дергачова
CITY LIBRARY
«Бульйонна кістка» літературної юшки
Я, «Побєда» і Берлін
???? ??? CITY
???????:
N2(19) Лютий 2006     ???? ??????: ЛЕДІ ПОД
??? ? ???????
CITY SOCIETY
Силуети Львова руйнує не лише час...

— Місто вмирає завдяки дрібницям, — це слова доцента кафедри реставрації університету «Львівська Політехніка», дійсного члена Українського комітету ICOMOS, члена Товариства шанувальників Львова Костя Присяжного. — Спочатку деталі зникають кількісно, потім усе це переростає в якість, і процес стає незворотнім. Існує реальна небезпека, що історичний образ Львова в часі може прирівнятися до образу Ряшева чи Ярослава, а відтак як туристичний об’єкт наше місто перестане бути цікавим. До речі, науковці стверджують: якщо втрати архітектурних деталей перевищують 70 відсотків, місто уже не сприймається як історичне.

У 1918 році Макс Дворжек видав у Відні книжку «Катехізис охорони пам’яток», у якій, зокрема, йдеться про те, що історичний образ міста калічать фальшиві розуміння прогресу й оздоблення, безглузда модернізація та низка інших непродуманих дій. То що ж сьогодні відбувається зі Львовом? Містом, де на будинку доби класицизму раптом з’являються «аляповаті» кітчеві парасольки над входом, де підходи до старовинних споруд часто-густо вимощуються стандартною облицювальною плиткою, де нерідко одну кам’яницю фарбують у різні кольори?

Розповідають, німці у 1945 році в Ульмі підсвітили прожекторами знаменитий собор із найвищою у Європі дзвіницею. Й американці, які проводили там серйозні авіаційні нальоти, не наважилися його бомбити. Львів’яни подекуди, на жаль, інакші. І війни, слава Богу, немає, а не зупиняться, не замисляться...

— До приїзду Папи Римського за якоюсь злочинною технологією були оновлені фасади трьох будинків на Ринку під номерами 18, 19, 20, — продовжує розповідь Кость Присяжний. — Зараз вони «посипалися». Широко розрекламовану фарбу «Капароль» використали для ремонту легендарної чорної кам’яниці. Всі тішилися, як гарно вона стала виглядати. Однак сьогодні під шаром фарби історичні деталі перетворюються на порохно. А вітчизняних фарб у нас практично немає. Раніше, скажімо, жовті пігменти виробляли деякі колгоспи на Закарпатті, а зараз і їх не так просто знайти.

Коли для ремонту Палацу Потоцьких кілька років тому з Чехії завезли покрівельний шифер — це стало справжнім святом для львівських реставраторів. Востаннє такий шифер до міста Лева завозили ще перед Першою світовою. Попри те, що ця сировина в Україні є — зокрема, у Карпатах та на Донбасі, — увага до неї чомусь відсутня. А цей матеріал, до речі, дуже широко використовувався для реставрації будинків ще в ХІХ столітті. В Німеччині, для прикладу, ним перекриті цілі міста. Та, знову ж таки, Львів — не Німеччина, а ми — не німці.

За словами Костя Присяжного, безслідно зникла під час ремонтних робіт чавунна огорожа Палацу Голуховського. А вона була надзвичайна. Литво на кшталт того можна сьогодні побачити хіба в окремих фрагментах львівських балконів. Датована 40-ми роками ХІХ століття, ця огорожа була яскравим зразком ливарної майстерності.

Зникли численні газові ліхтарі, серед яких і велетенські шестигранні, які стояли подекуди на кам’яних тумбах. До слова, у Вроцлаві на Пісковому острові цілий район освітлюється лише розташованими у два яруси на стінах будинків газовими ліхтарями, зробленими заново за старими зразками.

Немає уже великих латунних кнопок із написом «Траст», вимощених на пішохідних переходах, якими Львів свого часу міг похвалитись. Багато позникало верхівок, шпилів, кованого металу, інших мистецьких оздоблень, навіть цілих будинків. Силует міста, стверджують фахівці, нині вже інший.

— На проблему варто подивитися ширше, — каже Кость Присяжний. — Культурологи засвідчили: старовинні міста цінні концентрацією людського розуму. У нових районах, об’єднаних протягами, просвітами, люди в підлітковому віці легко гуртуються у величезні злочинні угруповання. Водночас в історичному середовищі рідко об’єднується цілий район. Група може існувати в межах хіба одного будинку, максимум вулиці. І це важливо. Маємо думати над тим, щоб втручатися в історичне середовище з «плюсом».
Свого часу давні японці так розташовували поняття від найбільш до найменш важливого: спочатку держава, тоді громада, далі — родина, потім — сім’я і, нарешті, сама особа. Нині японці думають інакше: держава починається з особи. Й, напевно, це правильно: від нинішніх справ кожного з нас залежить, як будемо жити завтра.

Маленький штрих до теми. Не так давно сусіди вкотре «наїхали» на нас з чоловіком за наш відчайдушний спротив їхньому намірові змінити спільну для всього будинку вхідну браму. Коли стає сиро, виникають проблеми із замком, і їх це серйозно дратує. Ідею можна було б сприйняти на «ура», коли б не одне «але»: йдеться про дерев’яну браму з чудовим кованим оздобленням кінця ХІХ століття, яка органічна як для архітектурного вигляду збудованого у той час дому, так і для його внутрішнього наповнення. Наші аргументи проти цієї зміни знову виявилися сильніші. Поки що...

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  Артур + Ванда = увічнена любов
  Лучеськ Великий
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: