CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 18
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 18
???????
???? ??????
«Приморожений» вогник
Новий 2006 рік
Золотий грамофон - це пристрасні почуття
Кому дістався «Золотий грамофон»?
Станція Березай! Кому треба — співай!
CITY PEOPLE
Мадам, Мсьє, на бал...
В гостях у CITY LiFE Олександр Пономарьов
CITY PEOPLE
Кутюр’є ялинкових прикрас
Які іграшки модні?
CITY SOCIETY
Першу княжну України обрали у Луцьку
«Княжна України — 2005» у Луцьку
CITY SOCIETY
Різдво у Карпатах
«Споконвіку було Слово, і слово було у Бога, і Слово було Богом... І Слово сталося тілом і перебувало між нами, сповнене благодаті та правди, і ми бачили славу Його…»
Михайло Дейнега: «У Ватикані мій ангел увійшов до десяти кращих»
І «Різдво Христове», і «Різдво Марії»...
«Наша духовна спадщина»
Повернення «Львівської Богоматері»
CITY HISTORY
Забаглось вина? Біжіть в... аптеку
Таємниця консервації часу
«У літо 6668 князь Мстислав розписав святу церкву у Володимирі»
Подібної церкви не було на всій північній землі
CITY FAMILY
Квадратура фішки
Чхати на грип небезпечно
CITY FAMILY
Йорданія: любов і голуби
CITY ART
Наталка Карпа: співачка, телеведуча й невиправна оптимістка
CITY ART
Юрко Кох: «Хуліганство у мистецтві — не гріх»
CITY ART
Світлана Поваляєва: «Не залишу свій слід на мембранах всесвіту»
Я, «Побєда» і Берлін
???? ??? CITY
???????:
N1(18) Січень 2006     ???? ??????: CITY HOLIDAY
??? ? ???????
CITY FAMILY
Чхати на грип небезпечно

Щороку на грип хворіє кожен десятий європеєць.  Під час пандемій цей показник потроюється. У десяти відсотків хворих грип протікає в дуже важкій формі. Два відсотки з них помирає. Як боротися з грипом? Про це наш кореспондент розпитує керівника Українського центру грипу та гострих респіраторних захворювань, завідуючого лабораторією загальної вірусології інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського, члена-кореспондента НАН та АМН України, РАМН, заслуженого діяча науки і техніки України, професора Аркадія Федоровича Фролова.

Одягайтесь тепло, не ходіть голодні!

— Аркадію Федоровичу, скільки себе пам’ятаю, стільки чую про весняно-осінні сплески застуди, гострих респіраторних захворювань та грипу. Власне, що в них відмінного?

— Застуда — це різке ослаблення організму внаслідок переохолодження, зменшення його здатності виробляти захисні фактори, приміром, інтерферон, котрий протистоїть вірусам. А саме віруси провокують різноманітні ГРЗ, зокрема, наймасовіше, небезпечне різними ускладненнями — горезвісний грип. Хоча й «найневинніші» застуди можуть призводити до жахливих ускладнень — аж до фатальних наслідків. Кури, навіть маючи в організмі збудника холери (звичайно, своєї, пташиної), практично не хворіють на неї. Проте варто їм принаймні десять хвилин пововтузитись у холодній воді, як їх знищує саме холера.

— Отож, таки слід дотримуватися народної мудрості: «Тримай ноги в теплі, живіт у голоді, а голову в холоді»?

— Із деякими уточненнями. Про «живіт» доведено: голодна людина швидше мерзне. І про «голову»: на неї та шию припадає до третини втрати тепла усього організму. То ні шапки, ні шарфи за негоди не зайві.

— Я сама чомусь мерзну, зустрічаючи серед перехожих дівчат, які заради моди ходять цілу зиму без головних уборів та ще й носять надто короткі курточки.

— І наражаються на хвороби! Поперек також надзвичайно чутливий до холоду. Тому, крім застуди, ці дівчата цілком можуть набути будь-яких запалень статевої сфери, а відтак із часом зазнати безпліддя, позбавити себе щастя материнства. Погодьтеся, це зависока плата за «моду».

«До масок у нас навряд чи дійде»

— Аркадію Федоровичу! До боротьби з сезонними епідеміями грипу подеколи приєднуються мало не всі медики, навіть майбутні — студенти. Цими неослабно актуальними проблемами постійно займаються науковці. То які ж результати? Чи змінилося щось на краще, принаймні за останні 10-20 років?

— Зміни є. Насамперед з’явилися досить ефективні протигрипозні вакцини. В Україні зареєстровано п’ять таких препаратів. Приміром, я й моя родина віддаємо перевагу ваксигрипу. Років сім поспіль щоосені, ще до початку епідемії (бо ж імунна система лише через 15 днів після вакцинації стає готовою до захисту організму від вірусів), вдаємося до щеплення. Тож протягом цілого року не знаємо біди. А коли таких вакцин ще просто не було, я й сам переніс грип у дуже тяжкій формі. Не доведи, Боже, до повторення. Тому жодних сумнівів у необхідності щеплень не маю.
Вакцини є. Бракує коштів. І організаторів «поголівного» щеплення. Раніше як було? Вакцинація на підприємствах проводилася, так би мовити, добровільно-примусово. Начальник цеху напівжартома заявляв: «Хто не піде у медсанчастину по укол, на премію за нинішній місяць нехай і не сподівається». А зараз — ні заводів, ні медсанчастин. Усе платне. Не всім по кишені.

— Посилене дотримання правил гігієни — це вже екстрена профілактика. До неї вдаються під час епідемій. Приміром, у Японії в такі періоди нібито всі ходять у марлевих масках. Що порадите нам?

— До масок у нас навряд чи дійде. Тому, виходячи з дому, змастіть носа оксоліновою маззю — це механічний захист, а крім того, доведено, що оксолін гальмує розвиток грипу. Якщо у транспорті поруч із вами опиняється людина з червоним носом (не плутати з п’яницями!), котра так і хоче начхати на вас (у прямому значенні цих слів), принаймні, відверніться й затамуйте подих, а потім непомітно відійдіть подалі.

— У тому ж таки транспорті нема куди подітись від реклами: якісь нібито протигрипозні таблетки, мікстури, чаї...

— Це все — симптоматичні засоби. Зменшують набряки, перешкоджають утворенню слизу, різко збивають температуру… Людині здається, що вона одужала. Та дія таких препаратів нетривала. Вона припиняється, і хвороба повертається знову.

— Що ж робити?

— Не вдаватися до самолікування. Воно не таке безневинне, як інколи здається. Приміром, популярний за нежиті нафтизин (чи його аналоги) впливає не лише на носоглотку, а й на судини головного мозку. Безконтрольне поводження з ним призводить навіть до ішемічного інсульту.

Дві пандемії водночас! Чи не занадто?

— Фахівці запевняють, що нинішнього року нам слід готуватися не до епідемії грипу, а до пандемії. Що це таке?

— Епідемія на рівні багатьох країн світу. Трапляється таке нечасто, раз на 10-40 років. Перша задокументована згадка про пандемію грипу датована 1610 роком. Відтоді описано понад 30 подібних спустошливих спалахів хвороби.

— Чим викликаний нинішній?

— З’явився новий, дуже загрозливий штам грипу — «Каліфорнія Н3N2». З ним ми досі не стикалися. Тож люди не мають до нього імунітету.

— То маємо ж іще одну «новинку» — пташиний грип.

— Ну, яка ж це новинка? Він відомий давно. Перші випадки цього грипу зафіксовані десь понад сто років тому. Саме з ним учені пов’язують сумнозвісну «іспанку» (так назвали інфекцію), що у 1918 році почала швидко розповсюджуватися від Америки й, охопивши всю планету, тривала понад чотири роки. Тоді від грипу загинуло більше людей, ніж у результаті Першої світової війни. Минулого сторіччя епідемії пташиного грипу були зафіксовані двічі: у 1957-1958 роках в Азії від нього померло майже чотири мільйони чоловік, за 11 років у Гонконгу — ще майже мільйон. Чергові спалахи цієї хвороби припали на 1963 та 1968 роки. Щоправда, Україну та біда обминула: у нас були неагресивні штами.

Будь ласка, без паніки!

А от нинішній, дуже агресивний підтип вірусу, H5N1, що швидко поширюється планетою, уперше зафіксовано 1997 року в тому ж таки Гонконгу, потім — у багатьох країнах Азії (звідси й назва — азійський), а віднедавна — і в Туреччині, Греції, Румунії та в Тульській області Росії.

Вірус-убивця вже призвів до загибелі 140 мільйонів птахів. Примітно, що останнім часом, десь з 2003 року, він невпинно активізується. І що найнеприємніше (через екологічну ситуацію, насиченість довкілля мутагенними чинниками тощо) — стрімко видозмінюється. Уже адаптувався не лише до тварин, а й до людей. Зафіксовано навіть кілька випадків, коли ця небезпечна хвороба передавалася від людини до людини.
Найгірше те, що ліків проти неї ще немає. А саме нинішнього року, за попередженням ВООЗ, слід очікувати на поєднання двох пандемій, спричинених класичним, «людським» вірусом грипу та вірусом грипу «курячого». Щоправда, у нас, в Україні, жодного випадку пташиного грипу поки що не зафіксовано.

— Але ж пташиний грип — не тільки «курячий».

— Так. Він вражає всіх пернатих — від горобців до лебедів. Найнебезпечнішими виявилися гуси та качки. Один-єдиний грам їхнього посліду містить таку кількість вірусу, що здатна інфікувати до мільйона птахів.

— А ми ж завдяки географічному положенню України знаходимося саме на перехресті їхніх міграційних шляхів. То як навесні, коли перелітні птахи почнуть повертатися із заражених країн, можна буде вберегтися від вірусів?

— Аграрії, ветеринарна служба вживають необхідних заходів. Кордон України вже став санітарним. Увесь автотранспорт дезінфікується. Працівникам птахофабрик заборонено тримати вдома птицю. Її знищення компенсується господарством-роботодавцем. Залізничники, міліція та армія пройшли відповідний інструктаж. Зі свого боку можу заспокоїти: по-перше, цілковитої адаптації пташиного грипу до організму людини ще нема (хворіють окремі особи), хоча цей процес швидко прогресує; по-друге, в науці існує таке поняття, як «перехресний імунітет», тобто імунітет, сформований однією вакциною, захищає людину від споріднених патогенів.
Отже, щеплення від «людського» грипу зменшить чи й нейтралізує дію пташиного вірусу.
Якщо ж людина не встигла вдатися до щеплення, то на початку епідемії, в порядку екстреної профілактики, їй варто скористатися вітчизняним препаратом «Амізон» чи подібним швейцарським засобом «Таміфлю». Щоправда, другий у 50 разів дорожчий.

Оце вже справжнє свинство!

До речі, пташину халепу людині підкинула… свиня. Молекулярно-генетичним методом доведено: «іспанка» була колись викликана тим, що хворі кури «нагородили» вірусом свого грипу свиней, що паслися поряд. Той вірус перейняв у свиней лише два гени, котрі й забезпечили вірусам-мутантам приживлення в організмі людини. Вчені й нині побоюються, аби свині знов не стали проміжною ланкою, що дозволить високопатогенному вірусу, від якого масово гинуть птахи, змінитися настільки, що він отримає здатність легко циркулювати в людському середовищі.

— Може, варто заздалегідь відмовитися від курятини та свинини?

— Абсурд. За певної термічної обробки їхнє м’ясо безпечне. Вірус не витримує 60-70-градусної спеки.

— Тобто м’ясні страви треба добре проварювати й просмажувати. Які ще застороги?

— Найбільша кількість вірусів виділяється птахами під час випорожнення. Екскременти, висихаючи, розносяться вітром по пасовиськах. Забруднюють ріки, озера... Отож, не бажано ні пити, ні навіть мити руки у, здавалося б, чистих водоймах. Слід бути обережними й охайними — береженого Бог береже!

Що-що, а мрії не шкідливі!

Здається, людина, стійка до хвороб, ну, принаймні, до грипу, — щось неймовірне. Виявляється — ні! Адже володарі третьої та частково четвертої груп крові на грип не хворіють. Чому? Бо мають ділянку геному, котра підсилює продукування інтерферону та інших захисних факторів, що пригнічують розвиток антигенно-чужорідних клітин. Навіть пухлинних. Власне, йдеться про те, аби спонукати кожен людський організм до пришвидшеного виробітку рятівного інтерферону. Над цим і працюють учені. Вже давно. Не без бажаних наслідків.
Проте «золоту еру» людства вони прогнозують не скоро. Років аж… за 300.
Ну, що ж, не ми, то хоч онуки-правнуки не хлюпатимуть носами, не кашлятимуть та не чхатимуть одне на одного. Якщо вірус знову не викине якогось «коника».

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  Квадратура фішки
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: