CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 16
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 16
???????
CITY PEOPLE
Стрес, який називається «Басков»
CITY PEOPLE
Микола Басков:«Хочу стати міністром культури»
Микола Басков в гостях у CITY LiFE
CITY MIX
Під музику Вівальді...
Міжнародний фестиваль давньої музики знову у Львові
Від Сібеліуса до наших днів
«Музика Фінляндії та України: від Сібеліуса до наших днів».
До Степана Гіги — по уроки вокалу
Степан Гіга в Тернопільському Інституті мистецтв
CITY PEOPLE
Іван Вакарчук: «Університет — це вільнодумство»
Іван Вакарчук в гостях у CITY LiFE
CITY SOCIETY
Каша Сальцова: «З будь-якою зовнішністю можна почуватися на мільйон доларів»
Каша Сальцова в гостях у CITY LiFE
???? ??????
Чолом тобі, Лучеську!
Луцьку 920!!!
Найдавніша панорама старого міста
Історія Луцька...
Метаморфози вулиці Лесі Українки
Майже сто років вона була головною у Луцьку
CITY SHOPPING
Віраж Караванської
Оксана Караванська провела показ у Львові
Літо зустрінемо в хусточках і чоботах
Наступної весни мода стане зовсім українською
CITY FAMILY
Наталія Валевська: «З майбутнім чоловікомя знайомилася тричі!»
Наталія Валевська в гостях у CITY LiFE
CITY FAMILY
Короноване серце Польщі
Краків - Колиска польських королів
CITY ART
Тернопільські театральні вечори
VI Всеукраїнський фестиваль знову у Тернополі
«Victoria» ангела української бандури
Оксана Герасименко презентувала симфонічну поему «Victoria»
CITY ART
Пісенний тріумф Ірини Ярини у Голлівуді
Українці покоряють Голівуд...
???? ??? CITY
???????:
N9(16) Листопад 2005     ???? ??????: Луцьку 920!
??? ? ???????
???? ??????
Найдавніша панорама старого міста

Посеред замку височіє купол церкви Івана Богослова

З пагорба чи з крутого берега Глушця, на якому стоїть святий з дитям, відкривається мальовничий вид міста із високими храмами, з адміністративними та житловими будинками. У лівому кутку полотна видніються вежі та мури князівського замку, посеред якого виглядають куполи старовинної церкви Івана Богослова, побудованої на замковому подвір’ї ще у ХІІ столітті. Протягом багатьох віків вона була головним православним кафедральним храмом. У давнину також використовувалася для зберігання цінних документів, судових книг. У її підземеллях ховали князів і видатних церковних діячів. Учені вважають, що тут був похований і князь Любарт.
На високому пагорбі над тринадцятиметровими мурами замку високо здіймається веретеноподібна маківка центрального купола храму. Це єдине зображення, що допомагає уявити, якою була колишня головна православна святиня міста. Видно також дах північного притвору та хрест над апсидою. Прибудова до храму була зведена приблизно у 1715 році, коли єпископ Йосип Виговський відновлював церкву після пожежі. А в 1776 році за ініціативою єпископа Сильвестра Рудницького стару церкву розібрали, щоб на її мурах побудувати нову. Проте задум не вдався. Отже, можна стверджувати, що в період між цими двома датами і була написана ікона з панорамою Луцька.
На місці церкви вченими проведено розкопки, знайдено руїни старовинного храму та князівське поховання, які сьогодні перебувають під скляним накриттям і доступні для численних туристів.

Яким був у ті часи Вишній замок

Добре видно на живописному полотні і Вишній (Верхній) замок, побудований у ХІV-ХV століттях, з його вежами, що стрімко здіймаються вгору, цегляними мурами та високим дерев’яним мостом перед воротами.
Про те, яким він був, свідчить тогочасний опис замку в люстрації Луцького староства 1765 року. Люстратори стверджують, що «замок за давністю часу спустошений», збереглося місце, де колись був князівський палац. Перед в’їздом є дерев’яний міст. У В’їзній вежі на двох поверхах зберігаються актові книги воєводства, в іншій вежі на першому поверсі розташована скарбниця, під нею — підвал для утримання ув’язнених. На другому поверсі — кімната для шляхти. На третьому — кімната для зберігання міських книг. Дах поганий, під час дощів протікає. В центрі замку мурований кафедральний храм, у якому зберігаються земські акти. З лівого боку дерев’яний будинок, у якому канцелярія і кімната для засідань міського суду. Будинок потребує ремонту. В замку відсутня зброя. У пригороді, відзначають люстратори, дуже багато шляхетських дворів.

Аналізуючи цей опис, історик-дослідник Петро Троневич у книзі «Луцький замок» вказує: «Можна зробити деякі узагальнення щодо Луцького гроду станом на 1765 рік. Замок, з відповідними спорудами на своїй території, продовжував бути резиденцією світської і духовної влади, а значить, зберігав функцію державної, адміністративно-судової, політичної і релігійної установи. Можливість виконання ним оборонної функції в цей час, через спустошеність його фортифікацій та відсутність зброї, була проблематичною...»
Сьогодні замок Любарта — візитна картка міста. Він один із небагатьох в Україні, що збереглися з часів Середньовіччя. Кожен, хто приїжджає до Луцька, обов’язково відвідує старовинну фортецю.

Житловий будинок, споруджений майже п’ятсот років тому, зберігся до наших часів

Та на іконі ми бачимо і частину мурів Окольного замку, і чимало храмів, розташованих на його території, яка вже тоді сприймалась як звичайне місто. Біля самого замку — дах і вікна високого будинку. Цей найдавніший житловий будинок міста зберігся донині. Споруджений він у 1545-46 роках. Відомості про його будівництво є в люстрації Луцького замку, зробленій за дорученням польського короля Сигізмунда ІІ Августа у 1545 році. В описі вказується, що дім зводить князь-єпископ. А єпископом у той час на луцькій кафедрі був Юрій Фальчевський. Детально описано, які матеріали завезено на будівництво. Стіни будинку були муровані й товсті, отже, він мав і оборонне значення. Це підкреслювали і люстратори, вказуючи, що після завершення він буде «немала окраса і оборона всьому Замку». Будинок примикав до мурів Окольного замку, а далі за ним ішли дерев’яні оборонні споруди і рови. Отже, він повинен був контролювати підступи до Воротньої вежі й охороняти рів та міст біля входу у Верхній замок.
Пізніше будинок належав князям Острозьким, Гулевичам, Пузинам. Цікавий і той факт, що, як стверджує дослідник луцької архітектури минулих часів Богдан Колосок, у травні-червні 1617 року в цьому будинку зупинявся старший син польського короля Зиґмунда ІІІ Вази королевич Владислав, який завітав до Луцька, готуючи військо до походу на Москву. Взагалі ж можна лише пофантазувати, скільки людей мешкало у ньому і скільки відомих історичних осіб побувало тут протягом п’яти неповних століть. І сьогодні в цьому будинку біля самого входу в замок є кілька квартир лучан. А міг би бути після реставрації прекрасний музей старовинного житла.

Кафедральний костел Святої Трійці знищила пожежа, але збереглися навколишні будівлі

Далі бачимо костел Святої Трійці. Цей храм стояв напроти колегіуму. Будівництво мурованого костелу завершене у 1545 році. Він був розписаний усередині фресками. На одній із чотирьох веж установили годинник із дзвонами. Єпископ Фальчевський — член великої князівської ради і друг королівської сім’ї — особистим коштом вимурував також дім костельний та інші будівлі. У них розмістилися духовний орган правління єпископії — капітула, суд, дієцезіальна канцелярія, кафедральний архів, латинська школа для підготовки канцеляристів та церковнослужителів. Тут був притулок — шпиталь Святого Духа для збіднілої шляхти, престарілих та інвалідів. Між будівлями розміщувався невеликий цвинтар.
Після пожежі 1724-го костел відбудовувався. Але пожежа 1781 року остаточно знищила його. У костельних будівлях пізніше проживали монахині-шаритки, які опікувалися притулком. Деякий час тут була українська гімназія, в якій недовго працював викладачем відомий український письменник Пантелеймон Куліш. Частина будівель збереглася до нашого часу. В роки незалежності України вони передані кафедральному собору святих Петра і Павла.

Дзвіниця і костел святих Петра і Павла

1787 року кафедру перенесли до костелу святих Петра і Павла. Цю споруду із дзвіницею перед входом на передньому плані добре видно на старовинній іконі. Перед нею ще декілька будинків, що стоять на березі Глушця.
Римо-католицький храм почав будуватися після приходу до Луцька єзуїтів на початку ХVІІ століття. 1609 року вони отримали дозвіл у польського короля Сигізмунда ІІІ на закупівлю земельних ділянок під будівництво костелу і колегіуму. У розробці проекту брав участь талановитий італійський архітектор Якуб (Джакобо) Бріано, за участі якого 16 липня 1616 року був закладений перший камінь будівлі. Завершено будівництво 1639 чи 1640 року. Костел було освячено на честь святих Петра і Павла. У 1720 році після пожежі величний католицький храм був докорінно перебудований. Костел зберігся і нині є діючим.
Дзвіниця перед костелом, за припущеннями дослідників, побудована у 1724 році і також збереглася до наших часів.
 
Монастир і костел тринітаріїв виписані найкраще

З правого боку на іконі зображено монастир та костел тринітаріїв. Побудовані вони були на місці занедбаної Свято-Михайлівської церкви, яку передали тринітаріям після їх прибуття до Луцька 1717 року при умові, що храм відремонтують і збережуть посвяту архангелові Михаїлу. Тринітарії спорудили величний бароковий комплекс із кляштору (монастиря) і костелу. Новозбудований храм був освячений на честь архангела Михаїла та апостола Павла 11 листопада 1729 року. Костел замикала будівля кляштору з внутрішнім квадратним двором, що добре видно на іконі. Як свідчать перекази, костел і монастир були дуже гарно розписані. Живописні полотна вівтаря, фрескові розписи склепінь належали пензлю відомого католицького художника-монаха Йозефа Прехтля.
 Дослідники припускають, що й ікона святого Ігнатія написана саме для цього костелу після закінчення його будівництва і з нагоди освячення у 1729 році. На це і вказує Збігнєв Ревський, зауважуючи: «Художник насправді не був добрим перспективістом, ані рисувальником. Зрештою, вид Луцька для нього не був основним зацікавленням, і порівняно найвдаліше подано давній костел і монастир оо. тринітаріїв. Цей останній факт говорить про можливість походження цієї ікони з монастиря тринітаріїв у Луцьку...»
Можна зробити ще одне припущення, що автором ікони з панорамою Луцька є вже згадуваний художник Йозеф Прехтль.
Численні ремонти, які проводилися протягом восьми десятиліть, призвели до того, що костел і монастир втратили свій бароковий вигляд. А невдовзі під час наполеонівської війни 1812 року в монастирі зробили військовий шпиталь, обитель монахів занепала і була ліквідована. Після цього, можливо, ікона й потрапила з Луцька в Дубно.
У 1869 році за розпорядженням російських властей костел Михаїла і Павла розібрали, а в монастирському будинку провели ремонт, знизили дах, центральний фасад переробили у стилі класицизму і розмістили тут окружний суд. Нині в колишньому монастирі — військовий госпіталь.

Ось майже всі головні будівлі, змальовані на іконі. Завдяки невідомому художнику-іконописцю ми змогли побачити, яким було місто у далекому минулому, 250-280 років тому. Незвичний і загадковий древній Луцьк з погляду сучасника. Високо над будинками підносяться куполи храмів. А над куполами високе голубе небо, покрите білими хмарами. Між тими хмарами витають ангели небесні, які розсипають мешканцям свої щедроти у вигляді пелюсток квітів. Мабуть, художник, який писав цю ікону чверть тисячоліття тому, твердо вірив у щасливе майбутнє старовинного волинського міста.

Полотно ікони має розміри 194 х 116 сантиметрів. У 1989 році вона перебувала на реставрації у Львівській виробничій реставраційній майстерні. Сьогодні експонується у Волинському краєзнавчому музеї і привертає увагу численних туристів та гостей Луцька.
Панорама міста на іконі — найдавніше відоме дослідникам зображення древнього Луцька. Адже інші давні види — акварелі польського художника Казимира Войняковського, на яких змальовано замок Любарта та вулиці Старого міста, датуються 1797 роком. А за допомогою цього художнього полотна можемо поглянути на місто років на 50-70 раніше. Яким же воно було тоді?..

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
  Чолом тобі, Лучеську!
  Метаморфози вулиці Лесі Українки
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: