CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 10
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 10
???????
???? ??????
Поліна Сікорська:«Головне — не хвилюватися, а хвилювати...»
Поліна Сікорська - обличчя CITY LiFE
CITY ART
«Зіркові» перевтілення
«Знаменитості у фотопроектах» у Львові
Хрестоматія мистецтва
«Мистецтво Львова другої половини ХХ століття»
Гобелени Біласа
Гобелени Михайла Біласа...
«Люкс-тусовка»
«Люкс-тусовка» у Луцьку
MIX
«Мистецьке розмаїття шкіри»
«Мистецьке розмаїття шкіри» у Луцьку
«П’ятерня» у «Крайній хаті»
Незабаром.. «Повернення в Едем».
CITY ГУРТ
«Ґринджоли» братимуть» Європу
Зелені й веселі...
CITY EXPERT
Євробачення: Києвський крок
..телебачення — це наркотик..
CITY STAR
Ані Лорак: Жіноче Я
CITY THEATRE
Львівська опера
В гостях у CITY LiFE
SHOW MAN
МОЛЬФАР
В гостях у CITY LiFE Мирон Блощичак.
STORY
Це забуття не для вічності
У березні 110 років тому відійшов у вічність «скандальний» Мазох
CITY ADVICE
НЕ ЩАСТИТЬ? БОРІТЬСЯ…
Наше життя — в наших руках.
ТОЧКА ЗОРУ
Міністр слова
Українське телебачення сьогодні це...
LVIV PARTY
Свобода вибору розваг
Річниця «Мі 100»
CITY SPORT
Stipe Pletikosa
В гостях у CITY LiFE - Стіпе Плетикоса
EXTRIM
Краще гір можуть бути… лиш гори
Вертикальна межа Ігоря Карабіна
CITY РЕЛІКВІЯ
Штірліц… і його «Мерседес»
Володимир Крачунов і його бенцик
CITY HEALTH
Знімаємо весняну слабкість
Будьте здорові!
???? ??? CITY
???????:
N3(10) Квітень 2005     ???? ??????: CITY SHANS
??? ? ???????
STORY
Це забуття не для вічності

   Леопольд фон Захер-Мазох ніколи й нікому не давав згоди ототожнювати його ім’я з одним із психологічно-сексуальних розладів. Більше того, він і не гадав, що колись може статися щось подібне. Авторові понад ста повістей, новел, драм та історичних нарисів, який вже у своїх двадцять вісім років був знаним і шанованим письменником, такий жарт долі коштував майже столітнього ігнорування його літературного доробку і, відповідно, забуття. Жодного разу не перевидававшись аж до 80-х років нашого століття, твори Мазоха навіть у німецькому оригіналі випадково збереглися хіба що у фондах окремих бібліотек. А тому, видавалося, цій особистості випало канути в Лету в ореолі скандальності та чудернацьких містифікацій.

   Сьогодні можна тільки припускати, з чого усе почалося. Але такий день у житті малого Леопольда був — день, коли він, перебуваючи у гостях, підглянув бурхливу любовну сцену. І, можливо, вона так би й загубилася серед дитячих спогадів хлопця, коли б його не спіймали на гарячому та добряче не відшмагали. Сором, біль, насолода, які він тоді пережив, зіграли не останню роль у майбутньому народженні особистості, котра й сьогодні викликає до себе неоднозначне ставлення в широких суспільних верствах.

   Отож, Леопольд фон Захер-Мазох. Спочатку перспективний науковець, а згодом — відомий журналіст і письменник. Автор комедій, новел, повістей та романів. Творець властивого багатьом його творам образу «демонічної жінки з нагайкою», котра усіляко підпорядковує собі представників сильної статі. Варте уваги: жінки, котра верховодить не духовно, а має право на владу з добровільної згоди чоловіка, жінки, котра сягає такого рівня самоцінності, який мужчині, на погляд письменника, взагалі недоступний. Добрий знавець перверсійної пристрасті. Доброзичливо визнаний багатьма славетними письменниками — Генріком Ібсеном, Емілем Золя, Віктором Гюго, Флобером, Гі де Мопассаном та іншими. Володар ордену Почесного легіону та подарованого критиками титулу «малороського Тургенєва».

   Загалом людина, чиє ім’я дало назву окремому явищу у нашому суспільстві, суть якого зводиться до активно-агресивної поведінки в любовному акті жінки та пасивно підпорядкованого мужчини. А означив це явище терміном «мазохізм» віденський психіатр та судово-медичний експерт Ріхард фон Крафт-Ебінг у книзі «Нові дослідження в галузі сексуальної психопатії», що побачила світ 1890 року. Спричинило такий погляд ученого те, що «фон Захер-Мазох дуже часто робить цю зовсім недосліджену наукою перверсію предметом зображення у своїх романах та новелах».

   Є ще один вагомий штрих особистості цього чоловіка: Захер-Мазох першим відкрив світові реальне життя простих людей Західної України, тоді частини Австро-Угорської імперії. Вважаючись австрійським письменником і здобувши всезагальне визнання, він зокрема з нагоди 25-ліття своєї літературної діяльності скаже: «До того часу, поки Господь дарує мені життя і здоров’я, матиму мужність боротися за нашу країну й український народ».

   Леопольд фон Захер-Мазох народився 27 січня 1836 року на сучасній вулиці Коперніка у Львові. Тут його батьки — директор Львівської поліції Леопольд Захер та донька професора й тодішнього ректора Львівського університету Франца фон Мазоха, об’єднавши свої прізвища в одне, прожили до часу, поки їхньому синові не виповнилося 12 років. Щоправда, не свідчить про це сьогодні ні меморіальна табличка, ні якась інша відзнака. Зрештою, не особливо посвячені в біографію письменника і сучасні львів’яни.

   А між тим саме у Львові та його околицях пробудилась у майбутнього письменника любов до цієї землі та українців. «Малий Леопольд був дуже кволим і хворобливим, психічно неврівноваженим, тож батьки не покладали особливих надій на те, що він житиме, — свого часу розповіла перекладач творів Мазоха українською Наталія Іваничук. — Але віддавши сина годувальниці, українській селянці Гандзі в приміське село Винники, вони тим самим урятували його не лише фізично, а й розвинули духовно. Гандзя виходила хлопця, збудила його уяву завдяки постійним мандрам у світ пісень, казок, легенд, прищепила йому любов до української мови. Як згадуватиме сам, до десяти років він не знав іншої мови. А в мене при перекладі взагалі склалося враження, що, навіть проживаючи далеко від України, мислив він українською, правда, в німецьких шатах. Про Гандзю у своїх «Сувенірах» Мазох згадуватиме: «Перше видіння, що виринає з туману мого минулого, — це висока, красива постать жінки з обличчям рафаелівської Мадонни. Ще досі я виразно бачу перед собою картину, як вона, з великими блакитними очима та теплою усмішкою, загорнувши голову білою хусткою, схиляється над моєю колискою та голубить мене: Гандзя, моя годувальниця». Згодом, уже будучи письменником, багато з почутого з вуст улюбленої годувальниці він вплете у канву своїх німецькомовних новел, які подарують йому загальне визнання».

   Земляки, щоправда, бачитимуть його вагу передусім в іншому. Відомий на той час журналіст і письменник Левко Сапогівський так писатиме про Мазоха у часописі «Зоря» у 1880 році: «Захер-Мазох перший з чужинців звеличив наш народ з такою любов’ю, якої тяжко навіть межи нашими авторами знайти».

   Зі Львова родина Захер-Мазохів переїхала до Праги (де Леопольд-молодший закінчив гімназію та університет), а тоді до австрійського Грацу (в якому захистив дисертацію з історії, став приват-доцентом та розпочав літературну діяльність). Відомо, що у 1860 році його запросили читати лекції з історії у Львівському університеті (про що йдеться навіть у літературних енциклопедіях Німеччини та Австрії), однак, прийняв він запрошення чи ні, серед науковців однозначної думки немає. Дехто вважає, що так, бо йдеться про враження від галицької землі не хлопчика, а дорослого чоловіка. Цілком можливо, що саме львівська сходинка була останньою в Захер-Мазоховій кар’єрі науковця та педагога. Хоча відповідь на це запитання можна розшукати лише в особистому архіві письменника, який зберігається у Відні.

   Потім був 1872 рік і публікація французькою мовою повісті «Дон Жуан з Коломиї» в популярному французькому журналі. І саме від часу, коли журнал потрапив до рук читачів, ім’я Леопольда фон Захер-Мазоха стає сенсацією в усій Європі. Його новели активно друкують. А сам письменник неухильно йде до вершин своєї слави.

   Однак не судилося. Річ у тому, що в тому ж таки 1872 році письменник одружився з донькою дрібних фабрикантів та своєю палкою прихильницею Авророю фон Рюмслін. (Можливо, цей крок був несподіванкою і для нього самого, бо він належав до людей, котрі часто закохуються й навіть укладають з окремими коханками кабальні для себе сексуальні угоди, але — не шлюби.) Марнославна, жадібна до грошей, одягу, візитів у вищі суспільні касти, Аврора також починає писати, взявши собі псевдо «Ванда фон Дунаєва» від героїні Мазохового твору «Венера в хутрі». Згодом вони уже разом підписуються під низькопробними новелками прізвищем Захер-Мазох, не зазначаючи ім’я.

   «Непомірні вимоги дружини привели письменника до злиднів і змусили зайнятися звичайним заробітчанством, — знову слово Наталії Іваничук. — Він опустився до рівня порнографії і почав писати низькопробні новели, одягаючи своїх героїнь у колоритні гуцульські кацавейки та хустки і присмачуючи розповідь батогами та канчуками. У той час його й охрестять «батьком однієї з перверсій». Довівши Леопольда фон Захера-Мазоха «до ручки», Аврора покинула його, залишивши по собі згодом неоднозначну «Повість мого життя», яка користуватиметься серед читачів великим попитом. А сам письменник одружиться з молодшою від нього на 20 років гувернанткою своїх дітей, з якою, проте, також не знайде щастя. Незважаючи на пишномовні некрологи у пресі, колись відомий і славний письменник Леопольд фон Захер-Мазох піде з життя непоміченим європейською громадськістю. Не буде у нього й могили. Урна з його прахом згоріла під час пожежі в Ліндгаймі (Німеччина), де 9 березня 1895 року Леопольд фон Захер-Мазох помер від серцевого нападу. А найбільше у своєму житті він боявся забуття...»

   Українською мовою перші переклади творів Захер-Мазоха з’явилися у 1994 році. Журнал «Всесвіт» тоді опублікував повість «Дон Жуан з Коломиї» (переклад з німецької Наталії Іваничук) та «Жіночі образки з Галичини» (переклад з німецької Івана Герасима). У 1999 році у львівському видавництві «Літопис» вийшло друком самобутнє видання «Вибраних творів» письменника, присвячених Галичині. І поки — крапка...

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: