CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 25
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 25
???????
???? ??????
Не просто спокусити Білик
CITY PEOPLE
5 правил зіркового життя Тіни Канделакі
CITY SOCIETY
Я Світязь
Побужжя
Драгобрат
CITY HISTORY
Загадка львівських левів
Меа
Віднесені за світові води
Зона поганського культу
Гуцульський шик
CITY FAMILY
Амстердам: без заборон і обмежень
CITY ART
Бард романтичного фото
CITY ART
Ірина Мазур: «Постановка - це мільйонів варіантів»
CITY LIBRARY
Любко Дереш: Пишу так, як мені цікаво
???? ??? CITY
???????:
N8(25) Серпень 2006     ???? ??????: Я Світязь
??? ? ???????
CITY FAMILY
Амстердам: без заборон і обмежень

З вікна автобуса простирався пейзаж, такий звичний українському оку, — поля, рівнини. Вразили дороги — таких навіть у Німеччині немає, вони вважаються найкращими у Європі. Тепла течія Гольфстріму визначає теплий, помірний клімат країни.

Сподівання зустрічі з безліччю старих вітряків (за усталеними стереотипами) не справдилось. По дорозі з Кельна до Амстердама (всього 3,5 години автобусом) нам зустрівся лише один такий старенький, «із вітром в голові», символ країни тюльпанів. Проте на сувенірній продукції вітряк — основний персонаж.
Амстердам — місто великих живописців на чолі з Рембрандтом, місто відважних мореплавців та крамарів, місто скупих підприємців-пивоварів та відчайдушних гуляк.

І хоча Амстердам — столиця королівства Нідерланди, резиденція королеви Беатрікс розміщена у Гаазі. Там засідає і парламент країни. Мешканці розмовляють дивною мовою, що подібна до німецької, але звучить вона, ніби «під водою» (так жартують самі голландці). Хоча вільно спілкуються французькою та англійською.
Традиційний туристичний маршрут по Амстердаму — пішохідна прогулянка, під час якої ви неодмінно відвідаєте Монетну вежу, музей Мадам Тюссо (виявляється, дама була родом саме з Амстердама) — за 18?, Королівський палац, Вежу вагів, площу Дам, Вестер-керк церкву, під цоколем якої — могила Рембрандта, Рейксмусей (8?), де зберігаються картини Вермеєра, Франца Хальса та Рембрандта (його знаменита «Нічна варта»), Музей сучасного мистецтва (7?), площу Лейдсе Плейн, де досить часто відбуваються театральні дійства, історичний музей Амстердама з галереєю портретів знаменитих фламандських живописців.

Не залишає байдужим справжнє квіткове безумство, неповторне видовище — квіткові базари Амстердама. Такої кількості цибулевих (тюльпани, амариліси) ніколи й ніде не доводилось зустрічати. Тисячі й тисячі цибульок, що продаються, даруйте за таке не естетичне порівняння, сітками, такими, у яких ми, щирі українці, звикли купувати ріпчасту цибулю (кілограмами!). Напевне, обізнані тюльпанові фанати, досвідчені квітникарі пройшли б тут шокову терапію. А нам, простим туристам (ну, не зовсім уже й дилетантам, а швидше — естетам), залишалось милуватися цим «ботанічним садом-базаром» у центрі голландської столиці, намагаючись закарбувати цю неземну красу у світлинах та емоціях. До речі, чорний тюльпан вивели саме в Голландії, в Утрехті (пригадайте «Чорний тюльпан» О.Дюма).

Ще одним цікавим сувеніром з Голландії є зменшена копія традиційного нідерландського взуття — сабо, або кломпени (від 1?). Жителі цієї надзвичайної країни до цього часу не зраджують своїм звичаям і традиціям, надаючи перевагу (навіть у зимовий період) зручним і практичним дерев’яним черевикам, демонстративно нехтуючи модельним взуттям.

Вітряки, кломпени, тюльпани, голландські сири та корови — невід’ємні символи Голландії. А шопінг в Амстердамі може перетворитись на «шокінг», якщо ви потрапите до Kalvertoren (торговельний центр із 40 універмагів!), що поблизу квіткового базару, а найрозкішнішим універмагом столиці є Bijenkorf, що на площі Дам біля Королівського палацу.
Амстердам справедливо називають Північною Венецією. Дві річки — Амстель та Зіґґель — утворюють безліч водних артерій. У місті 165 каналів і 1265 мостів та мостиків! Мені Амстердам нагадує Санкт-Петербург (колись пощастило жити й працювати у північній столиці Росії). І я навіть здогадуюсь чому: російський цар Петро І, навчаючись у Голландії корабельному ремеслу, закохався в цю країну і привіз на свою батьківщину триколірну ідею прапора та мрію збудувати місто, подібне до Амстердама.

Екскурсія «водним трамвайчиком» (усього за 6 ?) каналами Амстердама залишила лише позитивні емоції, які загострились (у кращий бік) після того, як наш шкіпер (справжнісінький! — зі знаменитою голландською борідкою та люлькою, що за 1? люб’язно дозволив з ним сфотографуватись), порушуючи маршрут, вивів свій «корабель» у Північне море (столиця Голландії є портовим містом — південний берег Північного моря). А там… Одразу пригадався мультик про капітана Врунгеля: «морская регата, морская регата», яхта «Беда» і незмінний помічник Лом. Ми стали свідками справжньої морської парусної регати, що мала статус міжнародної. У мого німецького приятеля перехопило дух (він страшенно кохається в усіляких «яхтових», навігаційних «штучках»).

Десятки різноманітних плавучих засобів — від малесенького катера, катамарана, яхти до корветів, шхун (на рейді стояв знаменитий російський «Крузенштерн») — гуділи, свистіли, пищали від куражу змагань і радості перемог. Камера сумлінно закарбувала це Посейдонове дійство, аби пізніше, по приїзді додому, подивувати рідних й запалити їх духом подорожей.
Амстердам справді чудернацьке, неповторне у європейському контексті місто — без будь-яких заборон і обмежень. Солодкуватий аромат, на який звернув нашу увагу гід, пронизує усе місто — це запах марихуани, яку за 4? можна придбати у так званих кафе-шопах (їх у столиці аж п’ятдесят). Нам зустрівся один такий caffe-shop з підозріло знайомою назвою «Siberia».
Одностатеві шлюби, усілякі сексуальні «вивороти» та волевиявлення тут (і лише тут) дозволені офіційно, на державному рівні. А скандально відомий на весь світ квартал «червоних ліхтарів»? Хто з вас не хотів бодай одним оком зазирнути за такі втаємничені, позначені ореолом гріховності, але від того ще більш привабливі лаштунки? Прикро, що у вітринах як звичайнісінький товар пропонують себе дівчата (вродливі ж!) слов’янської зовнішності. Тиражуємо, демонструємо, продаємо свої національні багатства… А чи так краса врятує світ?

Голландці як нація славляться своїм зростом (під 2 метри), а жінки — розміром взуття (середній — 42!). Казка про Попелюшку і справді не могла бути написана в Голландії.
Гастрономічні пристрасті голландців — гороховий суп зі шматочками сала, тушкована капуста, млинці, сир, обов’язковим атрибутом є канапка з оселедцем (матіас або харінг) і пиво. Харінг зі шматочком соленого огірка або цибулі можна скуштувати як традиційний делікатес просто на вулицях Амстердама. А ще смажена картопля (потатен) і смачні ковбаски (ворстьєс) — все це до болю знайоме «меню», яке чомусь нагадує мені українську кухню.

А ще подивували «елітні» помешкання на… воді. Прямо на каналах «причепились» будиночки (щось на зразок наших дачних) із палубами, горщиками, шезлонгами, барбекю. Понтонна підошва робить їх мобільними і безпечними навіть у час приливу чи паводків. Вони оснащені каналізацією, газом, світлом. Отакі собі автономні котеджики. Міська влада щорічно видає 2,5 тисячі дозволів для «паркування» на воді.

Гоноровою є прогулянка у вихідні по каналах (що фактично є вулицями міста) на катерах і вишуканих, оздоблених червоним деревом човнах. Шиком вважається запросити рідних, друзів на пікнік: канапки, кава у термосі, зручні сидіння — і гайда з вітром на перегін по «мокрих вулицях» Амстердама!

Одним із найпрестижніших засобів для пересування в Амстердамі є не автомобіль, а його величність велосипед. На одній із «парковок» я пробувала полічити велосипеди — і даремне. Сотні, тисячі! Мене цікавить одне: як вони розрізняють, де чий?
Не можна обійти увагою і чудернацькі «падаючі» будинки Голландії (це ж не одна «падаюча гордість», як у Пізі). Річ у тім, що у давнину будинки споруджувались без підвальних приміщень — аби не спокушати водне царство й уникнути підтоплень. Весь домашній скарб зберігався на верхньому поверсі. А оскільки під’їзди вузенькі, та й ліфтів не було, то меблі піднімались нагору за допомогою канатів і гаків, що й до цього часу вмонтовані у найвищому місці споруд. А будинки, відповідно, проектувались «нахиленими» вперед, на вулицю. Таким чином речі, не ушкоджуючи нижчі поверхи, вікна (скло було дуже дороге), спокійнісінько опинялись там, де було потрібно.

Насичена програма приємно втомила, змусила нас відпочити у старому місті, у затишній вуличній кав’ярні із знайомою назвою «ESPRIT». Згодом, наповнені позитивними емоціями різного рівня сприйняття, ми скористались можливістю сфотографуватись з маленькою дівчинкою у національному костюмі, кломпенах з неодмінними тюльпанами у руках. Ця картинка з традиційним голландським пейзажем та атрибутами, виконана на знаменитих голландських кахлях, придбана у сувенірній крамничці за 2,5?, милує моє око, час від часу повертаючи мене у спогадах до чудової, мальовничої країни, де живуть приємні, привітні люди.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: