CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 21
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 21
???????
???? ??????
12 раундів з Віталієм Кличком
Влодко Кауфман: «Для мене мистецтво - хвороба, якої важко позбутись»
CITY SOCIETY
Академік з Прикарпаття
На крилах натхнення
CITY HISTORY
Слідами «Трьох білих Орлів»
CITY HISTORY
Серце старого Станіславова
CITY FAMILY
Кельн
Перлина Адріатики
CITY FAMILY
Чоловіче безпліддя
Мама для 87 дітей
CITY FAMILY
Зелена кімната нашої душі
CITY ART
Марія Корпанюк:«Життя для мене - це гра»
Райські «Небелиці» Гурістюка
У нас є все необхідне, аби духовно підкорити Європу
CITY ART
Парад Надій
Персонаж під знаком +
CITY LIBRARY
Василь Габор: «Жінки потребують любові»
???? ??? CITY
???????:
N4(21) Квітень 2006     ???? ??????: CITY PEOPLE
??? ? ???????
CITY HISTORY
Серце старого Станіславова

За словами старшого наукового працівника Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею, лауреата премії імені Івана Вагилевича Уляни Головчанської, уздовж Тисменицької дороги стояв ліс. За часів Австро-Угорської імперії його почали вирубувати. Але частина дерев збереглася на старому кладовищі за приміщенням нинішнього обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка. Перші поховання на цьому цвинтарі проводили у 1809 році. Нині кладовище перетворили на Меморіальний сквер, зберігши могили найвидатніших мешканців міста і січових стрільців.
— Приблизно з 1869 року вулиця називалася Сапєжинською на честь могутнього литовського княжого роду Сапегів, — розповідає пані Уляна. — Проте вже на початку ХХ століття дістала подвійну назву — Сапєжинська-Тисменицька. У 1919-1922 роках вулиця носила ім’я Тараса Шевченка, аж до початку Другої світової війни знову називалася Сапєжинською. У 1941 році — Адольф Гітлер Штрассе, у 1944-му — вулиця Сталіна, у 1956 році — Радянська. У лютому 1993-го центральна артерія Івано-Франківська була перейменована на вулицю Незалежності.
З нею пов’язано чимало визначних подій у житті міста та відомих людей. Нею 1880 року в супроводі жандарма йшов «етапом» Іван Франко. А через чотири роки в одному з будинків на Сапєжинській вулиці поет брав участь у диспутах молоді. Саме тут він і познайомився з Юзефою Дзвонковською, яку палко покохав і якій присвятив низку своїх віршів.
Майже всі будинки на вулиці Незалежності споруджені у другій половині ХІХ і на початку ХХ століття у стилі сецесії. У будинку №4 була так звана пропінація. Орендарі продавали тут горілку-житнівку на розлив, тож сходилися сюди не вельми заможні мешканці міста. На початку ХХ століття тут звели перший у Станіславові п’ятиповерховий будинок — готель «Уніон» (нині готель «Київ»). У ньому зупинялися славетні українські артисти Марія Заньковецька і Микола Садовський. У підвальному приміщенні цього будинку розміщувалася друкарня з відділом літографії. У 1903-1905 роках у ній надрукували дві збірки композитора Дениса Січинського — «152 українські народні і патріотичні пісні» та «Збірник народних і патріотичних пісень на голоси діточі». Тоді ж тут друкувалася обласна газета «Українське слово». Після реконструкції в приміщенні друкарні відкрили ресторан «Білий камінь».
На другому поверсі будинку №15 у липні-вересні 1941 року перебував Крайовий Провід ОУН і його референтури. У вересні до приміщення несподівано увірвалися гестапівці і заарештували дев’ятьох оунівців, у тому числі брата Степана Бандери Василя та його вагітну дружину Марію Возняк.
У будинку №17 з 70-х років позаминулого століття розміщувалася реальна школа. В 1872 році, як розповідає Уляна Головчанська, тут відкрили першу в місті публічну бібліотеку. Перші сім тисяч книг для неї подарував політемігрант, учасник повстання у Польщі 1863 року пан Смагловський. Він же став і першим завідувачем бібліотеки. З 1926 року цей будинок було передано гімназії, в радянські часи — інституту нафти і газу. Нині тут працюють стоматологічний корпус медичного інституту, міська стоматологічна поліклініка.
У кінці ХІХ століття поруч із цією будівлею звели фешенебельну споруду Іпотечного банку та книгарні Гасклера, на другому поверсі якої розміщувалась адвокатська канцелярія доктора Партицького. У 1908-1913 роках у ній працював Дмитро Вітовський — міністр військових справ ЗУНР. Згодом тут відкрили філію Національного банку України, а з минулого року працює філія банку «Аваль». Книгарня (сьогодні вона називається «Букініст») збереглася донині.
Поруч у 1905-1906 роках було споруджено перший у місті будинок з комунальними вигодами та електричним освітленням. На першому поверсі працювала перукарня «Чарівниця», яку нещодавно переобладнали у крамницю мобільних телефонів.
У 1896 році у будинок №12 вселилося міщанське казино. Нині у ньому на першому поверсі розміщується обласна бібліотека для юнацтва, на другому — науково-методичний центр культури Прикарпаття (тут у виставковій залі часто проводяться виставки автентичного гуцульського, бойківського та лемківського декоративно-ужиткового мистецтва і малярства, презентації книг та фотоальбомів).
У будинку №23 розміщувалася Українська міщанська каса, будинок №43 належав подружжю лікарів Гробельних. На майдані до 1990 року стояв пам’ятник Леніну. У 1995 році на цьому місці було встановлено пам’ятник Каменяреві, чиїм іменем назване місто. Неподалік — обласний музично-драматичний театр імені Івана Франка на 950 місць. За художньо-декоративне оздоблення його інтер’єрів групі архітекторів, художників, столярів і різьбярів присуджено Державну премію імені Тараса Шевченка.
Відразу за мостом через залізничне полотно можна помилуватися архітектурними пам’ятками — Троїцькою церквою, монастирем отців Василіян, римо-католицьким костелом святого Йосифа.
У 1980 році частину вулиці Незалежності перетворили на пішохідну, відреставрували старовинні будинки, прикрасивши їх мармуром і деревом, поставили зручні лавочки, встановили оригінальні ліхтарі у стилі ретро. За цю реконструкцію групі архітекторів і реставраторів у 1988 році було присуджено Державну премію Української РСР.
В останні кілька років вулиця активно розбудовується. На місці будинків, зведених у 1874 році з ініціативи тодішнього бургомістра Каменського, споруджено будівлі філій «Укрексімбанку» та «Укрсоцбанку», обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки. Навпроти обласної податкової адміністрації зведено найсучаснішу будівлю офіс-центру. Наскільки ці новобудови вписуються в архітектурне обличчя вулиці?
— Не все те, що робиться зараз у місті, особливо в центральній його частині, нам, архітекторам, подобається, — зауважив директор Івано-Франківської філії Науково-реставраційного проектного інституту «Укрзахідпроектреставрація» Зіновій Соколовський. — Коли медики отримують диплом, вони приймають клятву Гіппократа. Вважаю, що кожен архітектор, а особливо реставратор, повинен також давати клятву і не зраджувати їй. Висотні будинки деструктивно впливають на забудову центральної частини міста. Дуже хочеться, щоб серце старого Станіславова билося в молодому Івано-Франківську. Треба берегти центральне ядро міста. Хоча деякі споруди досить вдало вливаються в стару забудову. На фоні інших міст України Івано-Франківськ виглядає дуже добре. Навіть австрійські будинки у нас «веселіші», ніж, скажімо, у Львові. Добре, що міська влада змусила суб’єктів підприємницької діяльності впорядкувати прилеглі території.
Якось іду вулицею й бачу: стоїть чоловік і милується відреставрованими спорудами, — продовжує розповідь Зіновій Соколовський. — А тоді звертається до мене: «Я не думав, що наше місто таке гарне. Подивіться, які чудові деталі з’явилися, які гарні фасади». І він мені, архітекторові, пояснює, як усе добре зроблено. Це був найбільший комплімент і найвища оцінка нашої праці.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: