CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 19
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 19
???????
???? ??????
Леді Под
В гостях у CITY LiFE Лілія Покопаєва
CITY SOCIETY
Потрібні буква, цифра і нота
CITY SOCIETY
Силуети Львова руйнує не лише час...
Артур + Ванда = увічнена любов
Лучеськ Великий
CITY HISTORY
Палац колієвий
У Львові вежовий годинник працює з 1851 року
CITY FAMILY
Той, що танцює на цифрах
CITY FAMILY
Безпліддя лікує... любов до себе
CITY FAMILY
Весілля від Раїси Цапун
CITY FAMILY
Любіть собаку хоча б наполовину так, як вона любить вас!
CITY FAMILY
Балаклава
CITY ART
Світ на перехресті
На острові Олега Дергачова
CITY LIBRARY
«Бульйонна кістка» літературної юшки
Я, «Побєда» і Берлін
???? ??? CITY
???????:
N2(19) Лютий 2006     ???? ??????: ЛЕДІ ПОД
??? ? ???????
CITY FAMILY
Весілля від Раїси Цапун

Раїса Цапун — цілком сучасна жінка. Однак, на відміну від тисяч українок, не соромиться носити речі, оздоблені майстерною вишивкою. Навпаки — це її гордість. Кожен стібок одухотворений добрими помислами, піснею, яка бринить у ній завжди, і… великою любов’ю. Одяг, розшитий майстринею за мотивами давніх вишивок із села Будичани Чуднівського району, що на Житомирщині, звідки Раїса родом, та ще з рівненського Полісся, яке вона обійшла з експедиціями як фольклорист-етнограф, — це відповідь на питання, яке ставить сьогодні перед собою кожен етнограф: як повернути втрачений зв’язок поколінь, як старі традиції, такі по-філософськи мудрі й величні, прищепити на новий ґрунт сучасного життя? Нещодавно вона, авторка кількох прекрасних фольклорних збірників та книг «Народні обряди з репертуару гурту «Джерело» та «Мелодії древнього Нобеля», подарувала шанувальникам народного мистецтва ще одну книгу, над якою працювала кілька років. Це «Сербинівське весілля» — деталізований опис автентичного весільного обряду, який Раїса власноруч записала з вуст мешканців свого села Будичани (яке майже до середини 40-х років називалося Сербинівкою). Мелодії пісень та інструментальних творів покладені на ноти Раїсою Цапун.

—Раю, чому саме весілля хотілося записати й донести до сучасних і майбутніх поколінь?

— Пригадую ті давні весілля, що їх пощастило бачити ще в дитинстві... І такий жаль огортає, що цей диво-обряд, це імпровізоване народне дійство вже майже не побутує. Модернізація нашого способу життя деформувала потребу у високому поетичному спілкуванні. А тут таку поезію, такий мелос випромінює багатогранна народна душа… У весільних піснях — і високого зразка лірика, і найвищої проби народний гумор. Хіба можна байдуже спостерігати, як це багатство відходить у вічність разом із його носіями? Тож після сербинівського весілля я стала працювати над весіллям із надзвичайно цікавого на давні обряди села Сварицевичі з рівненського Полісся. Нині книга готується до друку.

— Одне велике захоплення — це пісні, автентичний фольклор. А паралельно збирається ще й колекція старої вишивки. Що з цього буде?

— Частина зібраної мною у Будичанах та рівненському Поліссі колекції представлена у цій та інших книжках. Нині, до речі, готую до видання нову, яка буде безпосередньо стосуватися саме вишивки, її символіки. У реальному вигляді ці раритети неодноразово експонувалися на різних виставках. І робота ця не завершується ніколи. Знову й знову ходжу рідним та іншими селами, куди вирушаємо у фольклорно-етнографічні експедиції, зустрічаюся з людьми і вишукую по скринях, горищах старі рушники, вишиті сорочки. На сьогодні вже, можна сказати, відреставровано, тобто приведено у найкращий вигляд, та сфотографовано кожен вартий уваги витвір народних майстринь, близько сотні експонатів колекції народного мистецтва з мого села. Готую до видання книгу-каталог з необхідним етнографічним коментарем. Мушу це зробити, бо хто це зробить, якщо не я?

— У твоїй власній колекції — прекрасні сучасні речі, оздоблені вишивкою, у якій зафіксована минувшина, але так по-сучасному вона виконана, що навіть не скажеш, що у ній — душа древніх вишиванок.

— Якщо мені на очі потрапляло щось таке, що дуже подобалося, то мусила це перейняти. Вчилася техніці вишивки, хоч якою б складною вона була, щоб зробити таку ж річ. Так, мій знаменитий серпанковий костюм є, по суті, копією весільного одягу з колекції Рівненського краєзнавчого музею. Але саме його пошиття, окремі деталі вишивки я вже удосконалила відповідно до власного бачення і смаку. А ось білим та сірим на сірому — це вже більш досконале мистецтво. Хоч народний стиль збережено. І вишивка не подільська і не карпатська, а наша, полісько-волинська.

З Раїсою можна було б ще говорити і говорити... І не тільки про пісні та вишивки. Найкраще розмовляти, сидячи у її затишній оселі з вишивками, чудовими ікебанами з любистку, безсмертника і чебрецю, рути-м’яти та барвінку — усякого зела (Раїса знає трави так, як знала її бабуся), попиваючи цілющий трав’яний чай і перебираючи численні фотоальбоми з різних фестивалів, учасницею яких була або вона сама, або ж із фольклорним ансамблем «Джерело», керівником і душею якого вона є.
А той вишуканий одяг, у якому Рая так чудово виглядає, недарма є об’єктом захоплення усіх жінок. Бо хто не мріяв би мати щось подібне! От і вродися та вдайся: витончена, філігранно інтелігентна, а при цьому — воістину народна і краса, і душа, і талант.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: