CITY LiFE - інформаційний журнал твого міста

 СІТІ ЛАЙФ iнформаційний журнал
CITY LIFE iнформаційний журнал
CITY LIFE Номер 8
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Гороскоп
CITY LIFE ????? 8
???????
MIX
Паперова казка
«Політ душі» від арт-студії «П’ятерня»
Пухнасті емоції
Байдужих не буває.
Текстильна пунктуація
Ігри в оптичні спецефекти
«Адам і єва» під патронатом Олега Скрипки
Етнофестиваль «Країна мрій» у Києві
Орден за інтелект
«Межа року» знову у Львові
Імітація старої музики
«Поклоніння ящірці»
Гумор у великому мистецтві
Гумор на холсті...
???? ??????
200 років до кохання
14 лютого - День Кохання
CITY MEETING
Андрій Цаплієнко: репортаж під прицілом
Андрій Цаплієнко в гостях у CITY LiFE
МОМЕНТ ІСТИНИ
Сорочинське ЧУДО
Іконостас Сорочинської Спасо-Преображенської церкви
STORY
Український голос Ford Motors Company
А Ви знаєте Квітку Цісик?
ЗАХОПЛЕННЯ ВІДОМИХ
Великі дистанціі Божидарніка
В гостях у CITY LiFE - Віктор Божидарнік
ЛДТУ — ви вибираєте самі
Детально про ЛДТУ
CITY TALK
На захист ліворуких
Ліворукість — варіант здоров’я.
CITY TRAVEL
Гуцульські канікули
Ворота у Карпати
CITY
Той, хто колекціонує тролейбуси
Рівненський колекціонер тролейбцсів
Таємниця Рівного
Таємничий бункер у серці Рівного
CITY ЗУСТРІЧ
Андрій Гусін від "А" до "Я" або все про високого блондина в чорних черевиках із шипами
В гостях у CITY LiFE - Андрій Гусін
CITY SPORT
Чемпіонський кий
Більярд починається з кия!
CITY MEETING
Марія Бурмака: "Луцьк для мене насичений сентиментами..."
В гостях у CITY LiFE - Марійка Бурмака
Фоззі: «РАНІШЕ Я БУВ ПОГАНИМ СИНОМ»
Meta More Fozzey
Інтелектуально-розбишацький Фоззі
Meta More Fozzey
CITY HEALTH
Космічний метроном життя
Природний ритм і наше життя
CITY ANIMALS
Королівське хобі
Детально про померанців
У моді — екзоти
???? ??? CITY
???????:
N1(8) Лютий 2005     ???? ??????: 200 років до кохання
??? ? ???????
CITY TALK
На захист ліворуких

•Ліворукість — не хвороба і не звичка, а варіант здоров’я. Це — нормально!

•Її можна «замаскувати», але у відповідальних чи стресових ситуаціях шульга інстинктивно користуватиметься зручнішою для нього рукою. Що в цьому поганого? Та, власне, тільки те, що в нашому світі усе зроблено з розрахунку на праворуких. І, скажімо, льотчику-шульзі потрібно трішки більше часу, щоб запобігти аварії, солдату — щоб натиснути на курок, домогосподарці — щоб почистити картоплю «неправильно» заточеним ножем і т.д.

•Шульги — це меншість, але серед них багато талановитих людей (Леонардо да Вінчі, Пабло Пікассо, Марк Твен, Лев Толстой, Ейнштейн, Сергій Прокоф’єв). І ще примітно: шульг не можна ставити в рамки — вони прагнуть вийти за їхні межі.

•Вагітні жінки, які зловживають ультразвуковим обстеженням, ризикують народити саме шульгу. Такі немовлята з’являються переважно у другій половині року.

•Те, якій руці дитина віддає перевагу, впадає у вічі вже після 10-11 місяців її життя.

•Шульг більше серед чоловіків.

•Помічено, що якість здоров’я шульг трохи нижча, ніж у праворуких людей: у перших слабший імунітет. У дитинстві до них потрібно ставитися з особливою увагою. Згодом вони кріпнуть. Але! Шульга-наркоман практично невиліковний. Ліворукі, уникайте пороків!

•Вже понад десять років існує Всесвітній клуб ліворуких зі штабом у Лондоні. 13 серпня — у день народження Леонардо да Вінчі — весь світ відзначає День шульги. В Києві відбулося два — у 2002 і 2004 роках — фестивалі творчості ліворуких. Тепер ідеться про створення міського Клубу шульг, що згодом цілком може стати однією з українських філій Всесвітнього клубу. Так само, як, приміром, луцький, дрогобицький, трускавецький — аби були і діяли. Наприклад, добивалися створення промислових підприємств (чи, принаймні, дільниць), орієнтованих саме на ліворуких споживачів їхньої продукції; магазинів із продажу товарів саме для шульг тощо. У світі вже є такий досвід, і він себе виправдав.

— Анатолію Павловичу, то що ж воно таке — горезвісна ліворукість?
— Це вроджена індивідуальна особливість людей, у яких права півкуля мозку домінує над лівою. При зовнішній схожості в них — різні функції: права відповідає за інтуїцію, образне мислення (передумови художньої творчості); у лівій сконцентровані механізми аналітичного, абстрактного мислення (науковий підхід).
— Де логіка? Адже саме серед шульг так багато творчих особистостей.
— Це природно. Адже роботою правих м’язів людського тіла керує… ліва півкуля, а лівих — саме права. Ось таке «перехрестя».
— Чому ж зацікавилися проблемами «нестандартних», ліворуких дітей?
— Я сказав би — виходячи з наукової логіки. Ще працюючи в Москві, у НДІ психіатрії, я став вивчати особливості латерального (бічного) поводження людей. І помітив, що деякі хворі — на шизофренію, епілепсію — вирізняються з-поміж основного контингенту наявністю емоційного резонансу. Це були шульги. Далі звернув увагу на те, що, приміром, спускаючись у метро, жінки віддають перевагу поворотам праворуч, а чоловіки — ліворуч; на роботі (ділове, інтелектуальне спілкування) підлеглі сідають по праву руку від начальства, а на відпочинку (емоційне спілкування) — по ліву. Ось так, ненароком, зрозумів, що праворукі й ліворукі люди істотно різняться. І що в меншості (шульг) набагато більше проблем, ніж у більшості (праворуких). Почав цікавитися закордонним досвідом, там цим уже займалися впритул. А для нас це була нова галузь знань.
Почав залучати до своїх спостережень студентів і колег. Узимку 1977-го провели першу Всесоюзну міждисциплінарну конференцію з асиметрії людського мозку (я всю країну тоді перелопатив — розшукав усіх, хто хоч трохи займався чимось подібним). Адже невропатологи не відали, що відбувається у психіатрів (про те, що на сусідній вулиці «просунулися» в якійсь галузі, дізнавалися хіба що з публікацій), нейрофізіологи були далекі від клініки, психіатри теж мене не зовсім розуміли — те, чим я займався, було їм чуже.

   Тема, якою захопився Чуприков, зацікавила й деяких інших фахівців. Старший науковий співробітник Всесоюзного інституту гігієни дітей і підлітків Віолетта Аеропетян (вони познайомилися на конференції) обстежувала дитсадківських шульг, а потім їх же — після 1-го класу. Виявилося, що в дитсадках ліворуких малят було 12 відсотків, у школі вже тільки 3. Дітей насильно перевчили. І при цьому запрограмували на якісь дуже неприємні речі: адже психіка дитини істотно травмується при спробі зруйнувати ті моторні програми, що їх природа заклала у великі півкулі головного мозку. Виникають невротичні зриви, затримки психічного розвитку, тут криються причини інших захворювань.
   На конференцію прийшов директор Інституту мозку (того самого, де, між іншим, зберігається мозок «великих світу цього» — Леніна, Сталіна, Маяковського, Ейзенштейна...) академік Олег Сергійович Адріанов.
 — Згодом, — пригадує Анатолій Павлович, — він повважав за можливе навіть спрямувати кілька лабораторій свого інституту на «нашу» тему. І створив міждисциплінарну (там тісно співпрацювали невропатологи і психіатри, психологи й фізіологи) секцію, в якій ми були співкерівниками, він займався науковою частиною, я — клінічною.
В усіх наступних інтерв’ю Чуприков наполягав на свободі вибору для «першачків»:
— Не треба їх перевчати. Тим паче, що заборон на ліворукість ніколи не було. Учителі керувалися єдиною методичкою часів 30-х років, де говорилося, що діти, які вчаться писати, беруть олівець чи ручку в праву руку. От і все.
   Словом, до революції не закликав. Проте його «подвиг» розцінили як дисидентство. І йому довелося шукати інше місце роботи.

   Анатолій Павлович повернувся додому, в Україну. А в Луганську потрапив у досить дивну ситуацію: з одного боку, там був вакуум наукових ідей, з іншого — багато талановитої молоді. Новий викладач запалив її своїми науковими ідеями. Зокрема «ліворукою». Зрештою на цю тему було захищено близько десяти дисертацій.
 — Саме там, — пригадує мій співрозмовник,— був відшліфований мій метод латеральної терапії.
— Я правильно зрозуміла: ліворукість — одна зі складових цього методу?..
— …який застосовується все частіше і ширше. Приміром, нещодавно Ігор Анатолійович Полієнко з Національного медінституту ім. Богомольця дійшов висновку, що за допомогою зміни міжпівкульної взаємодії можна і кров’яний тиск знижувати, і біль при ревматоїдному артриті зменшувати, і набряки знімати... Але це вже — тема іншої розмови…
   1985-го року (на Всесоюзну школу-семінар «Охорона здоров’я ліворуких дітей») запросили представників Міністерства освіти. Запропонували увазі його представників методичні рекомендації з психогігієни ліворуких дітей, де вперше було задекларовано відмову від переучування. Й... нас підтримали відразу два міністерства: освіти та охорони здоров’я!

   Невгамовний Чуприков і зараз продовжує відстоювати права ліворуких дітей. Закликає берегти їх, як більш слабких. Переконує їх (та їхнє оточення) у тому, що не треба соромитися своєї ліворукості, а навпаки — пишатися тим, що випало бути шульгою, тобто — потенційно обдарованою людиною.
   Нещодавно в серії «Бібліотечка: Усе для вчителя» з’явився перший посібник для ліворуких малят з тестами і порадами (як визначити ліворукість; яким повинно бути положення тіла, рук, кистей, пальців при письмі), застереженнями (спочатку багато шульг пишуть повільно і кострубато, не слід їм за це дорікати), підготовчими вправами (обведи, мовляв, контур предмета по крапках; з’єднай кінець стріли з мішенню...), з незвичайними прописами. Підготували цей посібник мій співрозмовник і його учениця з Тернополя, кандидат медичних наук Роксолана Гнатюк. Гадаю, попит на посібник буде величезним. Серед учителів, серед батьків. Адже тепер, вважає Анатолій Павлович, боротьба за права шульг перемістилася зі шкіл у дитсадки й родини.

?? ???? ?? ????? ?????????? ?? ????? ??? ????? ??? ?????
2007
N(34)Червень
N(33)Травень
N(32)Квітень
N(31)Березень
N(30)Лютий
N(29)Січень
2006
N(28)Грудень
N(27)Листопад
N(26)Вересень
N(25)Серпень
N(24)Липень
N(23)Червень
N(22)Травень
N(21)Квітень
N(20)Березень
N(19)Лютий
N(18)Січень
2005
N(17)Грудень
N(16)Листопад
N(15)Жовтень
N(14)Вересень
N(13)Липень
N(12)Червень
N(11)Травень
N(10)Квітень
N(9)Березень
N(8)Лютий
2004
N(7)Грудень
N(6)Листопад
N(5)Жовтень
N(4)Вересень
N(3)Серпень
N(2)Липень
N(1)Червень


Реклама:


Луцьк, вул Рівненська 76а
+38(0332) 78-49-49

artvist-liberty@yandex.ru
Про журнал Архів Рекламодавцям Передплата Представництва Контакт Форум Гороскоп
© ТОВ "КРЕАТИВ ПЛЮС".
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали, а також художнє оформлення
належать редакції журналу "CITY LiFE"
Передрук та відтворення інформації допускається лише з письмового дозволу редакції


   
Реклама: